Kuzey Işıkları’nı Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Senfoniye Dönüştüren Yapay Zeka İle Tanışın.

16 Nisan 2019

“Sound of Light¨ sanatla bütünleşerek bambaşka bir boyut kazanıyor.

Gezegendeki en büyülü doğa olaylarından biri hiç kuşkusuz Kuzey Işıkları. Gökyüzünü sürreel bir yağlıboya tablosunu andıran bir sanat eserine dönüştüren bu görsel şölen, Sound of Light” (Işığın Sesi) adlı projede yapay zekâ ve sanatla bütünleşerek bambaşka bir boyut kazandı.
Kısa süre önce satışa sununlan telefon Huawei Mate 20 Pro’nun güçlü yapay zekâsını dünyaca ünlü sanatçıların yeteneğiyle birleştiren proje, Kuzey Işıkları’nı sese dönüştürerek bir “Işık Senfonisi” yarattı.

 

Kuzey Işıkları önce “Aurora Avcısı” Kjetil Skogli tarafından Norveç’in Tromsø bölgesinde kaydedildi. Ardından bu ışıkların nasıl davrandığı, nasıl yorumlanacağı ve bu yorumun nasıl sese dönüşeceği yapay zekâya öğretildi. Böylelikle bu dramatik ışık gösterisinin renk, boyut ve hız gibi farklı analizlerini yapan yapay zekâ, bu analizi yarattığı bestenin duygusallığına katabilmiş oldu. Ödüllü besteci Mark Sayfritz, özel olarak tasarlanmış ve yapay zekâ sistemi ile donatılmış ses laboratuvarında, sesler ve görüntüler üzerinden müzik parçaları oluşturdu. Son olarak dünyanın en iyi orkestra şeflerinden James Shearman senfoninin düzenlemesini gerçekleştirdi. Senfoni geçtiğimiz günlerde Viyana’daki ünlü Brahms Hall’da Shearman’ın şefliğindeki Synchron Stage Orchestra tarafından hem göze hem de kulağa hitap eden muhteşem bir konserle sahnelendi.
Yapay zekâ ile müziği buluşturmanın yepyeni olasılıklarının kapılarını aralayan bu proje sayesinde Kuzey Işıkları tarihte ilk defa ses bulmuş oldu.