Kuzey Kaliforniya’da Muhteşem Vertical Panorama Pavilion

17 Ağustos 2022

Studio Other Spaces, mozaikten ilham alarak Vertical Panorama Pavilion isimli benzersiz bir yapı tasarladı.

Donum Estate, sanatçı Olafur Eliasson ve mimar Sebastian Behmann'ın kurduğu Berlin merkezli ofis Studio Other Spaces, Vertical Panorama Pavilion'u tanıttı.


Kaliforniya'da bulunan koni biçimli mimari yapı, mekansal deneyler yoluyla duyuların ve çevrenin özünü birleştirmeyi amaçlıyor ve açık havada şarap tadımı için kullanılıyor. Studio Other Spaces, yıllık ortalama güneş ışığı, rüzgar yoğunluğu, sıcaklık ve nemi inceleyerek meteorolojiden veya atmosferin içindeki hareketlerden çeşitli araştırmalarla özel bir takvim yakalamayı amaçlıyor.


Stüdyo, sadece konik bir gölgelik yerleştirmek yerine, alanı inceliyor ve mimariyi kuzeye dönük bir oculus üzerinde merkezliyor.


Yapının oluşumunda ise Sonoma Vadisi'nin çevresindeki yerel ortamı ve şaraphane mimarisini yansıtmasını için 24 renk varyasyonu, yarı saydamlık ve şeffaflıkta 832 renkli, lamine cam paneli kullanılıyor.Uzaktan bakıldığında devasa yapı, ilk başta manzaranın ilgi odağını çalıyor gibi gözükse de stüdyonun uyum sağladığı renk çalışmaları Vertical Panorama Pavilion ile mükemmel bir görsel şölen sunuyor.