Kuzeyin Prestijli Restoranından Yenilikçi Oluşum

14 Temmuz 2017

Dünyaca ünlü tabaklar Knippelsbro Köprüsü altında servis edilecek.

“Noma’nın yenilikçi fikirleriyle tanınan baş şefi René Redzepi’nin desteği ile bütün hazırlıklarını tamamlayan restoranın, klasikleşen menüsünün dışına çıkıp sürprizler yapması bekleniyor.”

Kopenhag’ın iki Michelin yıldızlı restoranı Noma, geçtiğimiz Şubat ayındaki kapanışının ardından Nordik kültürünü sıcak topraklarda geliştirmek üzere Meksika’ya taşınmıştı. Hemen hemen bütün ekibi ile Tulum şehrinde bir pop-up macerasına atılan restoran, anayurdunu tamamen arkasında bırakmak istememiş olacak ki, Kopenhag’da farklı bir pop-up denemesi ile karşımıza çıkıyor: “Noma: Under The Bridge”.

Kuzeyin soğuk rüzgarlarını, Karayip Sahilleri’nin güneşine tercih eden 30 çalışanı ile yeni bir konsept oluşturan restoran, Knippelsbro Köprüsü’nün altındaki mekanını 19 Temmuz’dan itibaren müdavimlerine açıyor. Noma 2.0’ın açılacağı Aralık ayına kadar Kopenhag’da hüküm sürecek olan Under the Bridge’in mutfağını şef ile yöneticilerden oluşan bir ekip oluşturuyor. Noma’nın yenilikçi fikirleriyle tanınan baş şefi René Redzepi’nin desteği ile bütün hazırlıklarını tamamlayan restoranın, klasikleşen menüsünün dışına çıkıp sürprizler yapması bekleniyor.

Farklı kültürlerden gelen aşçıların bir arada çalıştığı mutfağında taze lezzetleri basit tabaklarda sunma arzusu taşıyan Under The Bridge, eski iş ortaklarından Rosforth & Rosforth’un himayesindeki şarap menüsüyle bünyesinde bar konseptini de barındıracak.

19 Temmuz’dan 3 Eylül’e kadar servis verecek olan restoran, Kopenhag’ın yeni ilgi odağı olmaya aday. Noma’nın kendine has tarzının dışına çıkan Under The Bridge’i denemek için rezervasyon sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.