Lady Dior’a sanatçı dokunuşu

14 Şubat 2020

Fransız modaevinin ikonik çantası Lady Dior 11 sanatçının elinde yeniden yorumlandı.


Christian Dior’un zamansız ve zarif kadın hayalinin bir parçası olarak doğan ikonik çanta Lady Dior, bir aksesuardan çok Dior’un modaya bakışını temsil ediyor. Her daim sanatçıları destekleyen ve vintage tasarımlarına yaptığı modern dokunuşlar ile tanınan Fransız modaevi, her yıl gerçekleşen Lady Dior Sanat Projesi ile sanatçıları markanın zamansız çantasını yeniden yorumlamaya çağırıyor.


Sanat ile ilişkisini gün geçtikçe daha da kuvvetlendiren moda sektörüne öncülük eden markalardan biri olan Dior, 4. Lady Dior kapsül koleksiyonu ile hem sanat hem de moda dünyasında ses getirmeyi başardı. Proje için dünyanın dört bir tarafından gelen sanatçılar Joana Vasconcelos, Rina Banerjee, Wang Guangle, Marguerite Humeau, Jia Lee, Maria Nepomuceno, Mickalene Thomas, Kohei Nawa, Eduardo Terrazas, Raqib Shaw ve Athi-Patra Ruga çalışmaları ile bir Lady Dior’u bir arzu nesnesinden çıkarıp bir sanat eserine dönüştürmeyi başardılar.


Her sanatçının kendi evreninden yola çıkarak hazırladığı çantalar, markanın kodları ile eşleşirken, sanatçılarında tarzlarına göndermede bulunuyor. Kapitone, işleme, yama ve desen teknikleri ile modern bir tavra bürünen Lady Dior'lar, sanatçıların kendi ülkelerinin de bir yansımasını üzerine taşıyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Art Basel Miami’de sanat ve moda severlerin beğenisine sunulan kapsül koleksiyon 4.000 ve 14.000 Dolar arasında değişen fiyatları sanat eseri Lady Dior çantalar 26 Ocak’tan itibaren seçili Dior mağazalarında ve modaevinin web sitesinde satışa sunuldu.