Laurent Ferrier'den Yeni Bir Tasarım: Sport Auto Blue

24 Şubat 2022

Bir zamanlar Paul Newman ile yarışan saat tasarımcısı Laurent Ferrier, ayrıcalıklı bir model ile öne çıkan yeni saatini tanıttı. Sport Auto Blue, ilhamını Ferrier'in direksiyon başında geçirdiği zamanlardan alıyor.

Araba yarışları, muhtemelen havacılık ve dalışla beraber saat dünyasının en büyük ilham kaynağı. Pek çok marka, belirli yarışlara veya sürücülere atıfta bulunan ya da otomobillerden ilham alan saat koleksiyonlarına sahip.


Laurent Ferrier, dünyanın en saygın ve aranan saat ustalarından biri olmadan önce başarılı bir yarış arabası sürücüsüydü. Ferrier ve iş ortağı François Servanin, 2009'da bir saat markası kurmadan on yıllar önce pistte bir araya geldiler. Laurent, yeni saatin lansmanını yaptığı bir basın açıklamasında, 1979 yılında, Ferrier, Servanin ve Francois Trisconi üçlüsünden oluşan takımının Paul Newman ve ekibinin hemen arkasında üçüncü olduğu, yorucu 24 saatlik Le Mans yarışından bahsediyor. 

Ferrier, bu anıyı "Bizim gibi üç amatör sürücü için dikkate değer bir başarı" olarak hatırlıyor. "Hikaye, bu ortak performansın ardından bir minnettarlık göstergesi olarak François'e bir [Patek Philippe] Nautilus teklif ettiğim padoklarda devam etti." diyerek ekliyor. Bu jest, aslında bir başka noktaya daha ışık tutuyor. Ferrier, 37 yıl boyunca Patek Philippe'te saat üreticisi ve ürün geliştirme müdürü olarak çalışmıştı ve burada Gerald-Genta'nın ünlü tasarımı Nautilus'u geliştiren ekibin bir parçasıydı.
Tutkulu saat kültürü takipçilerinden bazıları, yeni Sport Auto Blue'nun ünlü Nautilus'a benzediğine dikkat çekiyor. Ancak Nautilus'u andıran otomobil esintili bir saat yaratmak için itibarı olan biri varsa, o kişinin kesinlikle Laurent Ferrier olacağını söylemek yanlış olmaz. 

Ferrier, Sport Auto Blue'dan “üç genç insan olarak geçmişte deneyimlediğimiz olağanüstü maceraya bir övgü niteliğinde” olarak bahsediyor. Sport Auto Blue, Nautilus'a bir nevi rakip olan şekil ve kontürlerin buluşmasını yansıyor. Titanyumdan üretilen 41,5 mm'lik kasasıyla aynı zamanda, hafif ve sağlam. Bileklik kısmı ise titanyumdan yapılmış ve bileğe rahatça takılabilmesi için inceltilmiş. Saat her ne kadar sportif olsa da, aynı zamanda çizgisindeki rafine dokunuşlar ve minimalist formuyla klasik bir Laurent Ferrier.

Laurent Ferrier Sport Auto Blue'nun fiyatı 49.500 dolar. Limitli bir koleksiyona dahil olmasa da, marka bu modelden 2022'de sadece 125 adet üretecek.