Layer ve Nio'nun Akıllı Pal Scooter’ı İle En Sevdiğiniz Rotaları Keşfedin.

06 Mayıs 2019

Milano Tasarım Haftası’nda ilk sunuşu gerçekleştirilen Pal scooter ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Çinli otomotiv şirketi Nio ile işbirliği yapan Layer, yapay zekâ ve makine öğrenme teknolojisiyle kullanıcıları otonom bir şekilde istedikleri yere götürecek elektrikli bir scooter tasarlıyor.

 

Yakın gelecek konsepti” olarak tasarlanan Pal adlı akıllı scooter, şehirlerde giderek artan trafik sıkışıklığını bertaraf ederek esnek ve kullanışlı bir seyahat deneyimi sunmayı amaçlıyor.Layer tarafından "mobil platform" olarak tanımlanan Pal scooter, Nio'nun Nomi adlı akıllı AI sistemini kullanarak zaman içinde sürücünün rotalarını öğreniyor ve sonunda onu gideceği yere direktif almadan kolayca ulaştırabiliyor.

Pal scooter, herhangi bir Nio aracının bagajında veya kullanıcının evinde şarj edilebilen modüler elektrikli bir bataryayla çalışıyor. Yolculuk, tek bir bataryanın sunduğundan daha fazla şarj gerektiriyorsa, bir başkasıyla hızlıca değiştirilebiliyor.

Kablosuz bir bluetooth kulaklık aracılığıyla kontrol edilen Pal, kullanıcının akıllı saatinde veya telefonunda bulunan bir uygulama aracılığıyla AI Nomi sistemine bağlanıyor.

Bu sayede sürücüden gelen “beni işe götür”, “en iyi rota hangisi?” “ne kadar şarjın kaldı?” gibi basit sesli komutlara ve sorulara yanıt verebiliyor.Pal scooter basınca duyarlı bir süspansiyon yapısına sahip; bu da sürücünün hızı arttırmak için öne, yavaşlamak için geriye, sağa ve sola dönmek içinse yanlara eğilmesini yeterli kılıyor.

Her bir tekerlek, aracı döndürmek için tekerlek hızlarını ayır ayrı değiştirebilen, göbeğe yerleştirilmiş motorlarla çalışıyor.


Şasi ve direksiyon kolu, aracı hem güçlü hem de hafif kılan grafen kaplı karbon fiber malzemeden yapılmış, böylece taşınması kolay ve enerji kullanımı bakımından daha verimli hale gelmiş.