Le Christmas

11 Aralık 2018

Raymond Blanc’ın efsanevi restoranı Le Manoir aux Quat’Saisons’da son derece gurme bir Christmas yemeği sizi bekliyor. Sekiz parçalı bu şaheserin ön ‘tarifine’ davetlisiniz.

"Yılbaşı yemeğinin menüsünde ustanın elinden çıkan tüm tadı unutulmaz lezzetler yer alıyor: ‘bonnes bouche’ ile alabalık, gofret üzerine mayonezli ‘yuzu jelly’, balkabağı çekirdekli biscotto ve fırınlamış balkabağı çorbası, siyah trüflü enginar, hindistan cevizi ve limonla tropik bir havaya bürünen yengeç ve Christmas pudingi, sıradan lezzetlerin ustaların elinde nasıl vurgulanabileceğinin altını çiziyor."

Fransız şef Raymond Blanc’ı televizyondaki yemek programlarından birinde mutlaka görmüş olmalısınız. Ne harikalar yarattığına eğer henüz şahit olmadıysanız, onu size şöyle tanıtalım: sonsuz bir heyecan ve tutku onun her hareketinden istemsizce bir şekilde, aynı kaynayan sudan çıkan baloncuklar gibi dışarı fırlıyor.

Önümüzdeki yıl 70 yaşına basacak olan şef, 1972 yılında İngiltere’ye adım atıyor. 1983 yılından beri de artık evi olan Le Manoir aux Quat’Saisons’da iki Michelin yıldızını tam 34 yıldır sabit bir şekilde elinde tutuyor. Restoranından mezun olan Marco Pierre White ve Heston Blumenthal’ın başarıları usta şefin değerini biçmeye yardımcı olsa da, size iki isim daha sayalım; Texture’ın şefi Aggi Sverrisson ve Hide’ın şefi Ollie Dabbous da Blanc’ın yeni mezunlarından....

Şu an restoran mutfağının başında Gary Jones ve tatlı şefi olarak da Benoit Blin var. Blanc her gün restoranda yer almasa da, mutfakta ruhunun dolandığı söyleniyor.

Yılbaşı yemeğinin menüsünde ustanın elinden çıkan tüm tadı unutulmaz lezzetler yer alıyor: ‘bonnes bouche’ ile alabalık, gofret üzerine mayonezli ‘yuzu jelly’, balkabağı çekirdekli biscotto ve fırınlamış balkabağı çorbası gibi mesela. Siyah trüflü enginar, hindistan cevizi ve limonla tropik bir havaya bürünen yengeç ve Christmas pudingi, sıradan lezzetlerin ustaların elinde nasıl vurgulanabileceğinin altını çiziyor.