Leandro Erlich’in Miami sahilinde dikkat çeken enstelasyonu

09 Aralık 2019

Arjantin asıllı sanatçı Leandro Erlich, Miami sahilinde yaptığı kumdan enstelasyon ile iklim krizine dikkat çekti.


Erlich, iklim krizi konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla Miami Beach'te trafik sıkışıklığını temsil eden kumdan oluşan 66 araba ve kamyon enstelasyonunu Miami Sanat Haftası’nda sanatseverlerle buluşturdu. 

 


Erlich, “İklim krizi acil çözümler gerektiren nesnel bir sorun haline geldi.” diyerek anlattığı eserine verdiği önemi “Bir sanatçı olarak, insanları bu gerçekliğin, özellikle de gezegeni koruma sorumluluklarımızdan kaçamayacağımız gerçeğini hatırlarmak için sürekli bir mücadele içindeyim.” şeklinde açıkladı.


Enstelasyon, çift yönlü toplam dört şeritten oluşan bir otobanda trafikte kalmış araçları temsil ediyor. Erlich kumdan heykelleri nasıl yaptığını açıklamayacağını belirtti. Çalışmalarında heykel, mimari ve tiyatroyu birleştirerek sanatseverlerin dünyaya bakış açısını değiştiren Erlich’in en büyük projesi olarak bahsedilen Order of Importance’ın üç ay içerisinde üretti. Alana özel tasarlanan bu enstelasyonun küratörlüğünü Miami merkezli Ximena Caminos ve Miami Beach kenti Kültür İlişkileri Müdürü Brandi Reddick üstlendi.

 


Enstelasyonda önemli olan başka bir nokta ise çoğu aracın kuma kısmen gömülü olması ile alakalı. Erlich bazı araçları kum altında tasarlayarak küresel ısınma sebebi ile yükselen deniz seviyelerine değindiğini açıklıyor. Miami, deniz seviyelerinin yükselme tehlikesi ile karşı karşıya olan şehirlerden biri olarak Florida’da çalışan mimar ve şehir planlamacıları tarafından sel baskınlarına karşı binaları dayanıklı şekilde tasarlayarak önlemlerini alıyor.

 

Miami Beach tarafından desteklenen Order of Importance 15 Aralık tarihine kadar ziyaretçilere açık.