Lee’nin Mutantları

19 Kasım 2018

Marvel Comics’in gerçek süper kahramanı Stan Lee, 95 yalında hayata gözlerini yumdu. Yaratıcının çizgi roman ve sinema tarihini değiştiren ve dönüştüren başarıları, yıllar boyunca ilham kaynağı olmaya devam edecek.

"Lee ve onun sayesinde Marvel, süper kahramanların hala temelde insan olduğunu, herkesle aynı kusurlara, korkulara ve yeteneğe sahip olduğunu fark etti."

Lee çizgi romanlara, 1939'da bir ofis asistanı olarak başladığında bulaştı ilk. Kuzeni Martin Goodman tarafından kurulan yayınevi, daha sonraları yani tam olarak 1961'de Marvel Comics'e dönüşecekti. Lee'nin editör olarak çalışması 20 yıl önce 1941'de Time'in geçici editörü olarak işe alınmasıyla başlıyor aslında. Ancak en iyi bilinirliği Fantastic Four gibi erken Marvel Comics kahramanlarını yarattığı 60'lı yıllarda gerçekleşiyor. Çizgi romanlar geleneksel olarak daha genç bir kitleye yönelmişti, ancak Lee daha yaşlı bir kalabalık için hikayeler anlatma potansiyelini de gördü.

Bu dönemde Lee, yirmi yıl önce Kaptan Amerika'yı ortak yarattığı Jack Kirby ile çalışmalarına başladı. Daha sonra serbest çalışan bir sanatçı olan Kirby, Marvel'in en kalıcı karakterlerinden bazılarını yaratmak için Lee ile çalışmaya devam etti: Fantastic Four, Evet, aynı zamanda Hulk, X-Men ve özellikle; Spider-Man.

Lee sadece bu karakterleri yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda çalışmalarıyla çizgi roman endüstrisinde de beklentileri artırıyordu. Lee ve onun sayesinde Marvel, süper kahramanların hala temelde insan olduğunu, herkesle aynı kusurlara, korkulara ve yeteneğe sahip olduğunu fark etti. Çizgi romanlarda daha fazla insan öyküsüne yol açan bir zihniyet, aynı zamanda siyasi iklimle de kaçınılmaz olarak flört eden bir algı yarattı.

Lee'nin mutantları, gerçek hayattaki ırkçı ideolojilerin de görüldüğü bir zamanda, önyargılara, eleştirilere maruz kalmıştı. Ortağı Kirby sonunda DC Comics için Marvel'i terk etti, ancak Lee, yıllar boyunca özellikle Steve Ditko ve Larry Lieber gibi bir dizi isimlerle çalıştı ve ‘yeni’ Marvel süper kahramanlarının artık daha şeffaf olmasını sağlayarak, listesinin uzattı: Doctor Strange, Thor, Daredevil, Black Panther, Iron Man, Thor ve Ant-Man görünürlüğü sağlanan yeni süper kahramanlardı.

Lee sonunda Marvel'ı geride bıraksa da, imparatorluğuyla olan ilgisini asla kesmedi. Hemen hemen her sinematik Marvel evreninde filminde görünen bir misafir oyuncuya dönüştü. İnternet üzerinden ya da çizgi roman fuarları aracılığıyla hayranlarıyla ilgilenmeyi hiç bırakmadı. Ve aslında şimdi de, algılayabildiğimiz dünyadan ayrılmış olsa da, Marvel gezegeninde yaşamaya, çok uzun zaman daha devam edecek.