Lego parçalarından gerçek boyutta ve sürülebilir Bugatti Chiron

11 Ekim 2019

1 milyondan fazla Lego parçası kullanılarak gerçek boyutlarda üretilen Bugatti Chiron saatte 20 kilometre hız yapmayı başarıyor.

Danimarka merkezli oyuncak şirketi Lego ve Fransız lüks araba üreticisi Bugatti’nin muhteşem bir ikili olabilecekleri büyük ihtimalle kimsenin aklına gelmezdi. Fakat bu iki şirket belki de tarihlerinde en büyük projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadılar. Tamı tamına 13.500 saatlik emeğin toplamda 1 milyondan fazla Lego parçasıyla bir araya gelmesiyle ortaya çıkan şey, yalnızca Lego parçalarından üretilmiş, birebir boyutlarda bir Bugatti Chiron oldu. Dahası bu oyuncak parçaları ile üretilen araba çalışıyor. Yani eğer cesaretiniz varsa bu “oyuncak arabayı” yarış pistine götürüp bir tur atmanız mümkün.


1.5 ton ağırlığındaki arabanın motoru da Lego parçalarından üretilmiş. Motoru için 2304, vitesi için ise 4032 farklı parça Lego kullanılan araba 5.3 beygir gücünde ve 92 Nm tork üretmeyi başarıyor. Her ne kadar yapımı için oldukça emek harcansa da Lego Bugatti Chiron, gerçeği kadar hız yapamıyor. Gerçek Chrion saatte 420 kilometreyi görebilirken Lego versiyonu sadece saatte 20 kilometre yapabiliyor.


Lego bu özel yapım otomobil için bazı ilkler de gerçekleştirmiş. İlk tam fonksiyonlu, hareketli Lego’dan yapılmış otomobilde ilk defa şeffaf Technic parçalar kullanılıyor. Aynı zamanda ilk kez yüke dayanan parçalar da tamamen Lego ile inşa edilmiş durumda.


Bir mühendislik harikası olarak tarihe geçen Lego Bugatti Chiron dünyanın her yerinde sergilenmeye de başladı. Araba son olarak Moskova Gorky Park'taki Lego sarayında sergilendi.