Les Rencontres d’Arles 50. yılında

20 Temmuz 2019

Birçok fotoğrafçının kariyerini belirleyen Güney Fransa'nın önemli festivali bu yıl 50. kez düzenlendi.


1970 yılında bir fotoğrafçı, bir tarihçi ve bir yazarın ortak girişimiyle başlayan Les Rencontres d’Arles fotoğraf buluşmaları, bugün sanat dünyasının her yaz heyecanla beklediği bir festival. Van Gogh'un yaşadığı şehrin bazıları sadece bu etkinlik için halka açılan 30'a yakın tarihi binasında gerçekleşen sergilerin sayısı neredeyse 50'ye ulaşıyor.

Bu yıl 22 Eylül'e kadar izlenebilecek olan sergiler arasında Alys Tomlinson'ın Belaruslu bir rahibenin atlarla olan doğal ilişkisini anlattığı kısa filminin yanı sıra siyah beyaz portre ve çağdaş hac mekanlarını içeren peyzajları festivalin izleyici ödülünü kazanan sergi oldu. Jüri ödülü ise Mate Bartha'nın, doğada hayatta kalmayı öğrenmeye çalışan Macar çocuklarını 1.5 yıl izleyip fotoğrafladığı Kontakt serisi ile Laure Tiberghien'in fotoğrafın kökenine ve şansa dayanan kimyasal süreçleri irdelediği, Rothko-vari kareleri arasında paylaşıldı.


Festivalin bu yıl öne çıkan yeniliklerinden biri de Temple Arles Books kitap festivali oldu. Yaklaşık 60 bağımsız yayıncının fotoğrafa dair kitap, fanzin ve dergilerini getirecekleri etkinlik eski Mistral okulunda gerçekleşiyor.

Festival, 50. yıl kutlamalarının bir parçası olarak son 50 yılda katılımcıların çektiği fotoğrafları, video ve ses kayıtlarını websitesinde oluşturdukları dijital bir albümde yayınlıyor. Her edisyonun afişini, temasını ve sergileri yapılan isimleri görebileceğiniz albüm, fotoğraf tarihinin son 50 yılına panoramik bir bakış niteliğinde.