Linda McCartney retrospektifi Glasgow'da

08 Temmuz 2019

Paul McCartney'nin küratörlüğünü yaptığı ilk sergi, fotoğrafçı eşi Linda McCartney'nin kariyerine ışık tutuyor.


Eski Beatle Sör Paul McCartney, 21 yıl önce göğüs kanserinden ölen eşi Linda McCartney'nin fotoğraf kariyerini retrospektif bir sergi ile kutluyor. Yaşamı boyunca birçok sergiye katılan fotoğrafçının önemli kareleri ilk kez bir arada, çiftin uzun yıllarını geçirdikleri İskoçya'nın Glasgow şehrinde sergileniyor. 

McCartney ile evlenmeden önceki ismiyle Linda Eastman, 1960'larda özellikle Manhattan ve Londra'nın rock'n'roll dünyasının önde gelen isimlerini kareleriyle ölümsüzleştiren, aranılan bir fotoğrafçıydı. Aretha Franklin, Jimi Hendrix, Janis Joplin gibi starların portrelerini çekerek ünlenen New York doğumlu Eastman, 1968 tarihli Eric Clapton portresiyle Rolling Stone'un kapağını çeken ilk kadın fotoğrafçı olmuştu.

1967'de bir konserde tanışıp iki yıl sonra evlenmeleri üzerine İskoçya'da 200 hektarlık bir çiftliğe taşınan çift dört çocuklarını da doğayla ve hayvanlarla iç içe burada büyütmüşler. Çiftin kendisi de profesyonel bir fotoğrafçı olan kızları Mary'nin küratörlüğünü babasıyla birlikte üstlendiği sergi, işte bu mutlu dönemi ve Linda'nın özgürlüğe düşkün doğasını yansıtıyor.

Glasgow'un ünlü tarihi galerisi Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi'nde Ocak ayına kadar sürecek olan sergide fotoğrafların yanı sıra Linda'nın 1960'lardaki günlükleri, fotoğraf makineleri ve eski dergiler de yer alıyor.