Liu Bolin’in Objektifinden Şampanya Sanatı

08 Ocak 2019

Çinli sanatçı Liu Bolin, bir dizi fotoğraf performansıyla dünyanın ilk şampanya evi Ruinart'ın olağanüstü mirasını ve şampanya üretiminin gizli inceliklerini ortaya çıkardı.

"Her bir şampanya şişesinin arkasındaki “görünmez” elleri sembolize etmek için, sanatçı, işçiler ile poz verdi, kilerci ile tarlalarda ve üç işletmeciyle birlikte üretim hattında kayboldu."

Yerleşik markalar ve sanatçılar arasındaki iş birlikleri, son zamanlarda artan bir eğilimin parçası gibi gözükse de, dünyanın en eski şampanya evi olan Ruinart, 1896'dan bu yana insanları derinden etkilemek için yetenekli isimlerden faydalanıyor. 1729'da kurulan ve şu anda LVMH'nin sahibi olduğu Fransız şampanya evi, 2002'den bu yana ürünlerinden ilham alan sanat eserleri yaratmak için çağdaş bir sanatçılarla işbirliği yapıyor.

Şimdiye kadar Maarten Baas, Piet Hein Eek ve Erwin Olaf ile iş birliği yapan Ruinart’ın son iş birliği görünmezliği ortaya çıkarmak için kamuflajı kullandığı güçlü ve eşsiz sanat şekliyle dünya çapında tanınan Liu Bolin ile gerçekleşti. Ruinart ile yaptığı çalışmalarda Bolin, kendisini Champagne'deki üzüm bağlarına, üretim tesislerine ve sanat koleksiyonuna bıraktı. Sanatçı, burada bulduğu zenginliği “Çok fazla iş üretecek bir yer bulduğumda şaşırdım” diye açıklıyor. “Ruinart halkı ile derin bir bağlantısı olduğu için onlar projede de yer almayı hak ediyorlar.”

“Görünmez adam” lakaplı Bolin, insanın çevresiyle olan ilişkisine dair bir yorum olarak vücudunu boyayıp kamufle olmuş halde fotoğraflarını çekmesi ile biliniyor. Üzüm hasadı öncesinde, sanatçı Ruinart'ta on gün geçirerek bu ikonik stilini mülk ve çalışanların fotoğrafları için uyguladı. Her bir şampanya şişesinin arkasındaki “görünmez” elleri sembolize etmek için, sanatçı, işçiler ile poz verdi - kilerci ile tarlalarda ve üç işletmeciyle birlikte üretim hattında kayboldu. Ortaya çıkan eserler yıl boyunca, Art Basel, Frieze ve FIAC dahil olmak üzere 30'dan fazla sanat fuarının ziyaretçisi oldu.

Ruinart’ın önceki sanatsal işbirlikleri de Reims’deki mülkte sergilenmekte, 1896’da Çek ressam Alphonse Mucha tarafından tasarlanan bir reklam afişi bunlardan en eskisi. Bolin ayrıca projesinin bir parçası olarak, Mucha’nın art nouveau posterinde de saklanarak bu orijinal işbirliğine saygısını sundu.

Görselleriyle yetinmek istemiyorsanız şampanya tadımının avantajını sunan iki saatlik bir Ruinart turu ile bunların gerçekleştiği sahneyi de ziyaret edebilirsiniz.