Liu Wei'nin multidisipliner kişisel sergisi: OVER

05 Ocak 2021

Zaman ve mekânın ötesinde bir tiyatro olarak tanımlanan Liu Wei’nin OVER sergisi, geçmişten günümüze evrendeki düzenin, fikirler, imgeler, semboller, nesne ve insan ilişkileri yoluyla nasıl yönlendiğini ele alıyor.

Liu Wei'nin sergisi OVER, adeta dünyamınızın bir mikrokozmosunu sunuyor.

Zaman ve mekânın ötesinde bir tiyatro olarak tanımlanan Liu Wei’nin OVER sergisi, geçmişten günümüze evrendeki düzenin, fikirler, imgeler, semboller, nesne ve insan  ilişkileri yoluyla nasıl yönlendiğini ele alıyor. OVER, Çinli sanatçı Liu Wei'nin, hepimiz için benzersiz bir yıl olan 2020'yi yansıtan son enstalasyonları, heykelleri ve tablolara yer veren Şangay Long Museum’daki büyük ölçekli kişisel sergisi.

Sergi, konuların, figürlerin, imgelerin, hareketin ve “uzay”ın birbirine bağlandığı bir tiyatro; malzemelerin, renklerin ve çizgilerin iki veya üç boyutlu manzaralarını sunan dünyanın şu anki düzeninin adeta bir mikrokozmosunu sunuyor.


2 bin 800 metrekarelik sergi alanı, bir tarafın dünyaya, diğer tarafın da kozmosa açıldığı, gizli ve görünmez varoluşu temsil eden, alana özgü bir enstalasyon olan Karanlık Madde (2008) ile açılıyor. Sergi, yapısal olarak tüm sergi, en büyük mekansal enstalasyonu olan 1.098.1 Ton Çöl (2020) eserini merkezine alarak, burada kum ve çöl malzeme ve peyzaj göstergeleri olarak görev yapıyor ve izleyicinin dikkatini dünyanın siyasi, ekonomik ve kültürel sorularına ışık tutuyor. 


OVER, heykel, video ve resim unsurlarını birleştiren büyük ölçekli bir yerleştirme sergisi. Ciddi ama eğlenceli bir performatif senaryo aracılığıyla, geçmişten bugüne dünyanın süregelen tiyatrosunun, fikirler, imgeler, semboller, nesne ve insan ilişkileri yoluyla nasıl yönlendiğini ele alıyor. 


They Can (2020) adlı yeni bir heykel serisi, farklı boyutlarda iki Mikro Dünya, başlangıçta Karanlık Madde, sanki farklı yollarla elde edilmiş seçilmiş bir dizi örnek gibi ve dünyamızın gelişimini inceliyor. Fruits for Breakfast adlı çalışması, zaman ve mekanın fiziksel konulara dayattığı değişiklikleri tasvir ediyor.


Resim aynı zamanda serginin anlatımında da önemli bir rol oynuyor: beş metre genişliğindeki bir soyut resim, zamanımızın güzelliğinin yanı sıra kaynağını ortaya koyuyor. 


Son olarak, serginin başlığını serginin ana eseri olan Over (2020), heykel, video ve resmi birleştirerek, sanatçının beden, madde, ideoloji ve küresel düzen temaları üzerindeki tutarlı yansımasını vurguluyor. 


Sergi, 17 Ocak 2021’e kadar Long Museum, Şangay’da gösterimde.


Tüm fotoğraflar Liu Wei ve Long Museum'a aittir.