Lizbon’da ev sıcaklığı

06 Eylül 2019

Portekiz’in başkentindeki Casa Fortunato’nun samimi havası ve modern tasarımı ile kendinizi evinizde hissedin.

Mimar António Falcão Costa Lopes ve karısı Filipa Fortunato 2017 yılında Lizbon’da bir otel açmayı düşündüklerinde akıllarındaki başlıca fikir çocukları büyüyüp evi terk ettiklerinde yalnız kalmamaktı. Aradan geçen iki yıl içerisinde, Lizbonlu ikili sadece bir otel açmakla kalmayıp şehrin en hareketli ve gözde mekanlarından birisinin sahibi oldular. 


Casa Fortunato’nun konumlandığı bina tarihsel olarak da Lizbon’un kalbinin attığı bir mekân. Amoreiras mahallesinde bulunan bina orijinal olarak Lizbon’un ünlü bir doktoruna aitmiş. İkinci Dünya Savaşı sonrası ise bina özellikle Japon diplomatların sıkça uğradığı ve stres attığı bir eğlence mekânı haline dönüşmüş. 60’ların sonlarına doğru ise ünlü Portekizli şarkıcı ve aktris Simone de Oliveira’nın sahip olduğu gözde bir restorana dönüştürülmüş. Costa Lopes ve kardeşi ofislerini buraya taşımaya karar verdiklerinde ise bu muhteşem binayı bir ofise çevirmektense otel olarak kullanmaya karar vermişler. 


14 ay süren restorasyon sonucu modern bir görünüme kavuşan otelin dokuz odası bulunuyor. Dokuz odanın her biri ise ayrı bir tasarım anlayışı ile döşenmiş. Örneğin odalardan birisi Art Deco tarzını benimserken bir diğeri 2000’lerin minimalist tasarım anlayışını yansıtıyor. Otelin hemen üst katında çocukları ile yaşayan Costa Lopes ve Fortunato ise kendilerine özel bir girişleri olmasına rağmen otelin verdiği samimi duygu ve aidiyet sebebiyle konuklarının kullandığı girişi tercih ediyorlar. 


Modern ve klasik tasarım muhteşem bir harmonisini konuklara sunan Casa Fortunato alışılagelmiş bir oda-kahvaltı konseptinden çok daha fazlası. Konuklarını evlerinde gibi hissetmelerini sağlamak adına otelin yöneticisi ev sahibi çift yemek odasını kendi evlerindeki yemek odasından farksız tasarlamış. Duvarlardaki fotoğraflardan, kullanılan aksesuarlara kadar en ince ayrıntı Casa Fortunato’nun samimi atmosferine katkı sağlıyor.


Davetkar ortamının yanı sıra Casa Fortunato konukların birbiriyle kaynaşmasını da sağlıyor. Konuklar ortak yoga seansına davet ediliyor hem diğer konuklar ile hem de Costa Lopes – Fortunato çifti ile bir araya gelme şansını yakalıyorlar. Kısacası yavaş yavaş Avrupa’nın gözde destinasyonları arasına katılan Lizbon’un samimi ama bir o kadar hareketli ve renkli yaşamı, Casa Fortunato’nun dokuz odalı otelinde hissediliyor.