LMVH 2020 Ödülü’nün finalistleri belli oldu

20 Mart 2020

Genç tasarımcıları ödüllendiren prestijli LMVH Ödülleri’nin bu seneki 8 finalisti açıklandı.

2014 yılından beri genç tasarımcıları ödüllendiren Fransız moda devi LMVH’nin 2020 ödüllerinin finalistleri geçtiğimiz haftalarda belli oldu. Paris’te düzenlenmesi planlanan tanıtım kokteyli iptal edilse de Haziran ayında verilmesi planlanan ödül takvime uygun şekilde ilerlemeye devam ediyor. Genç tasarımcılar Ahluwalia, Casablanca, Chopova Lowena, Nicholas Daley, Peter Do, Sindiso Khumalo, Supriya Lele ve Tomo Koizumi yarı finali geçerek final için son düzlüğe girdiler.Finalistlerin açıklandığı basın toplantısında konuşan Louis Vuitton’un başkan yardımcısı ve ödülün kurucusu Delphine Arnault bu sene yarı finalistlerin tasarımları ve yaratıcılıkları ile onları bir hayli zorladığını söyledi. 8 finalistin her birinin ayrı ayrı özellikleri olduğuna değinen Arnault finalistlerin ortak özelliğinin ise yetenek ve alanlarında kendilerini geliştirmeye açık olmaları olduğu söyledi.  LMVH Ödülü’nün bu yılki finalistlerinden beşi kadın giyim üzerine işler üretirken geri kalan 3 finalist erkek giyim üzerinde çalışıyor. Bu sene modada en çok dikkat çeken akım olan sürdürülebilirlik ve doğa dostu tasarımların bu yılki finalistlerin ödülü göğüslemesinde önemli bir oynayacağı düşünülüyor.


Finalistlere gelince; Britanyalı tasarımcı Priya Ahluwalia’nın kurucusu olduğu Ahluwalia, Londra merkezli bir erkek giyim markası. Casablanca’nın yaratıcısı Fransız Charaf Tajer de Londra merkezli markasında erkek giyim üzerine çalışıyor. Tasarımcı ikili Emma Chopova ve Laura Lowena’da markaları Chopova Lowena ile finale kalmayı başardı. Kadın giyim üzerine çalışan ikilinin merkezleri ise Londra’da. Finalde bir hayli Londra merkezli tasarımcı bulunduran LVMH Ödülü’nün Londralı bir diğer yarışmacısı ise kendi ismiyle bir erkek giyim markası yaratan Nicholas Daley. Merkezi New York’ta bulunan Amerikalı tasarımcı Peter Do ise kadın tasarımları üzerine çalışıyor. Son finalist Sindiso Khumalo kadın giyim markasının üssünü memleketi Cape Town’da kurmuş.
Yarı finaldeki 7 adet tasarımcı ikiliden finale sadece Chopova Lowena markasının İngiliz ve Bulgar tasarımcıları finale kalmayı başardı ve böylece Bulgaristan kökenli bir tasarımcı ilk defa ödülün finalistlerinden oldu. Güney Afrika’nın modadaki yükselişi LMVH ödüllerinde de kendisini gösterdi. Sindiso Khumalo, geçen sene ödülü alan tasarımcı Thebe Magugu’nun ardından finale kalan ikinci Güney Afrikalı tasarımcı olmayı başardı.

5 Haziran’da sahibini bulması planlanan LMVH Ödülü 2020’nin jüri üyeleri de ödül kadar dikkat çekiyor. Bu senenin jürisini yeni katılımcılar Rihanna, Virgil Abloh, ve Stella McCartney’nin yanı sıra Jonathan Anderson, Kris Van Assche, Maria Grazia Chiuri, Nicolas Ghesquière, Marc Jacobs, Clare Waight Keller, Daphne Arnault, Jean-Paul Claverie ve Sidney Toledano oluşturuyor.