“Locus Solus” Sergisi Arter’de

14 Nisan 2022

Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği, doğa ile kültürün birbirlerine nüfuz etme ve birbirlerini etkileme biçimlerine odaklanan “Locus Solus” isimli grup sergisi, 31 Aralık tarihine kadar Arter’de ziyaretçileriyle buluşacak.

Arter Koleksiyonu'ndan seçilen çeşitli yapıtlar ve “Locus Solus” sergisi için üretilmiş işler bir araya gelerek mekâna özgü büyük ölçekli üretimlerle doğa fikrini yapaylık kavramı üzerinden ve yapay olanın merceğinden incelemeyi amaçlıyor.Arter'in 3. ve 4. kat galerilerinde yer alan “Locus Solus”, Latincede "yalnız yer" veya "biricik yer" anlamına gelen ismini Raymond Roussel'in aynı adlı romanından alıyor.

Sergide yer alan sanatçılar ise Murat Akagündüz, Jananne Al-Ani, Halil Altındere, Maddalena Ambrosio, Yüksel Arslan, Claus Böhmler, Xuefeng Chen, Tacita Dean, Osman Dinç, İnci Eviner, Thomas Geiger, Jytte Høy, Ahmet Doğu İpek, Eva Jospin, Ella Littwitz, Miklós Onucsán, Panamarenko, Sarkis, Yehudit Sasportas, Erinç Seymen, Bülent Şangar, Yaşam Şaşmazer, Cengiz Tekin, Endre Tót, Thu Van Tran, Mariana Vassileva ve Werner Zellien.


“Locus Solus” ile doğanın bizim dışımızda var olan, gelişen ve yok olup giden şeylerin ve varlıkların bir kataloğundan ibaret olmadığının farkındalığı ve günümüzde doğanın doğallığının artık verili sayılamayacağı düşüncesi üzerine çalışmalar ortaya koyuluyor.

​“Locus Solus” isimli grup sergisi, 31 Aralık tarihine kadar Arter’de ziyaretçileriyle buluşacak.