Loewe Foundation Craft Prize 2021 kazananı açıklandı

25 Mayıs 2021

Tekstil tasarımcısı Fanglu Lin, Çin'in Yunnan bölgesindeki Bai kadınlarının geleneksel dikiş yöntemlerini referans alan çalışmasıyla LOEWE Vakfı El Sanatları Ödülü 2021'e layık görüldü.

LOEWE Foundation Craft Prize, Çin'den Fanglu Lin'in 2021 ödülünün sahibi olduğunu duyurdu. Tekstil ile çalışan Lin, Çin'in Yunnan eyaletindeki Bai azınlığın kadınlarıyla yakın çalışarak parçalar yaratıyor. Büyük ölçekli tekstil ürünü "She" (2016), "muazzam ölçeği ve nefes kesici becerisi" nedeniyle jüri tarafından seçildi.

Fanglu Lin, ‘She’, (2016)

Lin, 18 ülkeyi ve altı kıtayı temsil eden 30 finalistin kısa listesinin bir parçasıydı ve LOEWE kreatif direktörü Jonathan Anderson, tasarımcılar Naoto Fukasawa ve Patricia Urquiola ve mimar Wang Shu'dan oluşan bir jüri tarafından seçildi. Jüri ayrıca Ödül için iki özel mansiyon, bakır telde çalışan Şilili zanaatkar David Corvalán ve Japonya'dan seramikçi Takayuki Sakiyama seçti.

 

2016'da ödülün ilk baskısında Jonathan Anderson, "El işi LOEWE'un özüdür" dedi. "Bir moda evi olarak, kelimenin tam anlamıyla zanaatla ilgileniyoruz. Modernliğimizin yattığı yer burasıdır ve köklerimizi her zaman zanaattan alıyoruz.'


LOEWE Foundation Craft Prize sergisi, ilk kez 3 boyutlu olarak modellenen Musée des Arts Décoratifs Büyük Salonu'nu dijital olarak yeniden üreten sanal bir vitrin aracılığıyla sahnelendi ve eserlerin sürükleyici bir ortamda sergilenmesine olanak sağladı. Ödül duyurusu aynı zamanda LOEWE’un küresel zanaatı destekleme taahhüdünün bir parçası olan, çağdaş zanaatın ilk halka açık veritabanı olarak hizmet veren yeni bir dijital platform olan The Room'un da ilk çıkışını belgelemiş oldu.