Loewe Sonbahar 2021 Koleksiyonu: Show in a Book

04 Şubat 2021

Loewe, markanın 2021 Sonbahar koleksiyonunu inovatif bir yolla tanıtıyor: Show in a Book.

“Benim için sanat, biriyle sokakta yürürken ‘Sen de bu binaya bayılmıyor musun?’ diye sormak gibi.”

Pandemi sürecinde ilk olarak kağıt blok katalogları, mektuplar ve kumaş renk örneklerini içeren kutu temalı “show in a box,” ile karşımıza çıkan Loewe, ardından, sanatçı Anthea Hamilton tarafından tasarlanan bir duvar kağıdı rulosu ve 2021 İlkbahar kadın koleksiyonunu taşıyan gerçek boyutlu modellerin posterlerini içeren duvar temalı bir “show on the wall,” ile devam etmişti. Şimdiyse 2021 Sonbahar erkek ve kadın ön koleksiyonu için dikkatini bir başka elle tutulur nesneye çevirdi: bir kitap.


Markanın kreatif direktörü Jonathan Anderson, yaratıcı sürecini “2021’deki hislerim birkaç hafta öncesine göre çok farklı. Geri dönüşü olmayan bir noktadayım diyecek kadar kafamın karışmadığı, ancak bilerek kafamı karıştırdığım bir yaratıcı duygusal duvara çarptım. Sanırım birçok insan da bunu hissediyor kendilerine ‘Ben ne yapıyorum?’ diye soruyorlar,” diyerek özetliyor. Koleksiyon, Anderson’ın sorunun cevabını bulduğunu ve akabinde karşımıza Show in a Book ile çıkış sürecini berrakça açıklamış oluyor.


Anderson, pandemi boyunca bu soruya en iyi nasıl yanıt verileceğini sorgulamış. Covid-19 ile birlikte fiziksel sunuş alternatifleri rafa kaldırıldığında, 2020’nin çoğu koleksiyon sunumlarını daha önce denenen fikirleri kopyalamadan, ancak hem inovatif, hem de zevkli bir şekilde somut bir sunum yaklaşımını geliştirmeye çalışarak harcamış.


Loewe’nin kutu temalı “show in a box” sunumu

Peki yeni koleksiyonu sunan bu inovatif-yaratıcı kutunun içinde neler var? Önceki Loewe sunumlarına benzer şekilde, Show in a Book da ilgi uyandıran bir karton kutu içinde geliyor. İçerisinde markanın geri dönüşüme elverişli ve sürdürülebilir tekstile adanmış kolu olan Eye/Loewe/Nature, son koleksiyona ait bütün tasarımların üzerine basıldığı bir tişört formuyla seyirciyle buluşuyor.


Kutunun esas yıldızıysa bu koleksiyonun merkezinde bulunan yazar ve sanatçı Joe Brainard (1941—1994)’a adanmış bir coffee-table book. Brainard’ın arkadaşı şair Ron Padgett’in bir önsözü ve sanat eleştirmeni Éric Troncy’nin kaleminden bir denemenin içinde bulunduğu eserde, sanatçının orijinal eserleri gözden geçiriyormuş gibi hissettirmeyi amaçlayarak yazı ve çalışmalarının gerçek boyutlu fotoğrafları da bulunuyor.


1971 yılında Brainard’ın da ifade ettiği gibi: “Benim için sanat, biriyle sokakta yürürken ‘Sen de bu binaya bayılmıyor musun?’ diye sormak gibi.” Show in a Book, beğeninin paylaşımı analojisine bu bağlamda denk düşüyor.