Lois Dodd’un En Kapsamlı Sergisi Açıldı

07 Nisan 2023

Ressamın işleri, "Doğal Düzen" sergisi kapsamında Bruce Müzesi'nde yer alıyor ve doğanın güzelliğine samimi bir bakış sunuyor.

Amerikalı ressam Lois Dodd, neredeyse 80 yıldır doğayı gözlemlerinden ilham alarak çalışıyor. Bruce Müzesi'nde gerçekleşen "Doğal Düzen" sergisi, sanatçının kariyerindeki en büyük retrospektif olma özelliğini taşıyor ve Dodd'un iç dünyasına dair derin bir bakış sunuyor.


Evi ve stüdyosu New York Aşağı Doğu Yakası’nda yer alan Dodd, Delaware Water Gap yakınlarında ve Maine'de geçirdiği hayatından çokça ilham alıyor. Peyzajlar, çiçekler, gece gökyüzü, ormanlar, pencereler, çamaşırlar, ahşap çiftlik binaları ve insanların olmadığı kentsel manzaralar dahil olmak üzere günlük yaşamdan etkileniyor. Açık havada sıkça resim yapan Dodd, yıllar boyunca aşina olduğu konulara bu sergi kapsamında geri dönüyor. Farklı mevsimlerde veya günün farklı saatlerinde hava koşulları ve atmosferdeki ufak değişiklikleri tuvallerinde yakalamaya çalışıyor.Montclair, New Jersey'de doğan Dodd, sanat ve tekstil tasarımı alanında The Cooper Union'da eğitim aldı. 1952'de, New York'ta kurulan ilk sanatçı kooperatif galerilerinden biri olan Tanager Gallery'nin beş kurucu üyesinden biri olarak görev yaptı. Çağdaşları Alex Katz, Fairfield Porter ve Neil Welliver'in sade mizahi realizmiyle sık sık ilişkilendirilmesine rağmen, Dodd, soyut dışavurumculuk, pop art ve minimalist hareket tarafından egemen olan bir dönemde kendi kendine özgü bir yol çizdi. Doğrudan ancak mütevazi resimleri, gözleme dayalı yaklaşımının keskin bir yansıması olarak tanımlanır ve sıklıkla temsilden soyuta doğru gidip gelmektedir.1950'lerin ortalarından 2021'e kadar uzanan yaklaşık 80 eserden oluşan bu sergi, Dodd'un sanat kariyerinin bugüne kadar en kapsamlı incelemesi niteliğinde. Serginin adı, “Doğal Düzen” sergide yer alan bir eserden alınıyor; sanatçının doğaya olan kalıcı ilgisine ve eserlerini yapılandıran temel geometriye atıfta bulunuyor. Dodd, özüne indirilmiş kompozisyonlarda, iç dünyasının yansıması olan dünyaya yakından gözlemlenen ancak derinlemesine kişisel bir bakış sunuyor. “Ressamlar şanslıdır çünkü birtakım şeyleri görürler— herkeste bu yeteneği yoktur,” diyen Dodd, “Ben şeyleri görebiliyorum ve işte burada başlıyor,” diye ekliyor.


Greenwich, Connecticut’taki Bruce Müzesi'nin yeni kanadında sergilenen "Lois Dodd: Doğal Düzen", 28 Mayıs'a kadar sanatseverlerle buluşacak.