Londra Moda Haftası’nda 2020 İlkbahar/ Yaz

20 Eylül 2019

Dört büyük moda haftasının ikincisi geçtiğimiz hafta Londra’da sonlandı. 2020 İlkbahar/Yaz sezonunun tanıtıldığı etkinlikte birbirinden farklı temalar ortaya çıktı.

Sezonun ikinci büyük moda haftası olan Londra Moda Haftası muhteşem koleksiyonların sunum sırasını Milano’ya bıraktı. Gelecek baharın trendlerinin podyumda sergilendiği haftada romantik esintiler ön plana çıktı.

Bu yılın başında İngiliz modaevi Burberry’nin kreatif direktörlüğünü üstlenen Riccardo Tisci’nin marka için hazırladığı üçüncü koleksiyonu, Londra Moda Haftası’nın en dikkat çeken şovlarından oldu. Sokak stilini podyuma taşıyan İtalyan tasarımcı Tisci, 2020 İlkbahar/ Yaz sezonu için Viktorya dönemini günümüze uyarlıyor. Dantel, korse ve püskül gibi detaylarla Burberry'nin ilk günlerinden bugüne kadar olan hikâyesini podyuma taşıyan Tisci yeni koleksiyonu ile Burberry’nin geçmişine saygı duruşunda bulunurken markanın 21. yüzyıla ayak uydurmasını da sağlıyor. Modaevinin imzası haline gelen trençkotlar ise yine koleksiyonun bir parçası.


İskoç tasarımcı Christopher Kane’in koleksiyonu ise haftanın en renkli şovlarından biriydi. Koleksiyonu için ilhamını bilim, doğa ve uzaydan alan Kane, yarattığı her bir parçayı bir tablo olarak düşünmüş.


Geçtiğimiz günlerde kendi güzellik markasını tanıtan Victoria Beckham ise modern zamanın dinamik kadınından ilhamla zamansız bir koleksiyon yaratmayı başarmış. Feminen elbiseler ve “tailor fit” takım elbiselerin boy gösterdiği koleksiyonda Beckham doğal renkleri bol bol kullanırken pembe, fıstık yeşili ve turkuaz renklerine de yer vermekten kaçınmamış.


Cambridge Düşesi Catherine Middleton da dâhil olmak üzere birçok ünlü ismin tercihi olan Türk asıllı İngiliz modacı Erdem Moralıoğlu, koleksiyonundaki şapkalar ve desenler ile dikkat çekti. Kabarık kollu ve fırfırlı elbiseler, eşarp ve fularlar ile birlikte kullanan Moralıoğlu, 2020 İlkbahar/ Yaz sezonunda yıllardır yer verdiği romantik desenleri yalın bir şekilde kullanmak yerine ön plana çıkarıyor.