Londra Tasarım Müzesi’nden Charlotte Perriand retrospektifi

12 Mart 2021

Londra Tasarım Müzesi, 20. yüzyılın en ikonik yaratıcılarından birisini ele alacak "Charlotte Perriand: The Modern Life" sergisini sunmaya hazırlanıyor.

"Sergi, onun sadece daha geniş bir tanınmayı hak eden parlak bir tasarımcı değil, aynı zamanda doğal bir iş birlikçi ve sentezleyici olduğunu da kanıtlıyor."
Londra Tasarım Müzesi, yeni sergisi Charlotte Perriand: The Modern Life'ı duyurdu. Haziran 2021'de açılacak olan sergi, Fransız mimar ve tasarımcının çalışmalarını ve fikirlerini sergileyecek ve yaratıcı sürecini etkileyici bir dizi eskiz, fotoğraf ve prototipleri aracılığıyla sunacak. 


Bu yeni sergi, Perriand’ın 1996’da Tasarım Müzesi’nde düzenlenen Londra’daki son sergisinin 25. yılını kutlayacak ve Assemble ve A Practice for Everyday Life’ın sergi tasarım katkılarıyla Perriand ailesi ve Fondation Louis Vuitton ile birlikte oluşturuluyor. Müzenin sergisi, Perriand’ın tasarım yaklaşımının ana hatlarını çizmeye yardımcı olacak üç tematik bölüm aracılığıyla çalışmalarına bakacak: Makine Çağı, Doğa ve Sanatın Sentezi ve Modern Yaşam için Modüler Tasarım. Perriand’ın modern makine estetiğinden ahşaptan yontulmuş doğal formları tercihine yaratıcı geçişi, gösteri boyunca kronikleşecek ve tasarım, sanat ve mimarinin bir araya geldiği "sanatın sentezi" nin her şeyi kapsayan vizyonuyla sonuçlanacak.


Herkes için tasarımı savunan özgür bir ruh olarak tanımlanan Perriand, mobilya ve mimari tasarımlarına yansıyan Modernist estetiğe derin bir bağlılık gösterdi. "Konutlar yalnızca malzeme özelliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmamalı; ayrıca insanların yaşamlarında uyumlu dengeyi ve ruhsal özgürlüğü teşvik eden koşullar yaratmalılar" diyordu ve Tasarım Müzesi sergisi onun fikirlerini hayata döndürmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Perriand'ın hayatı ve çalışması için yarattığı minimalist ve işlevsel bir alan olan Saint-Sulpice'deki kendi stüdyo dairesi sergide yeniden üretilecek ve ziyaretçiler aynı zamanda erken modüler metal mobilyalarının, uyarlanabilir iç mekanlarının ve mimar yansımalarına şahitlik edebilecek.


Londra Tasarım Müzesi Baş Küratörü Justin McGuirk, "Charlotte Perriand, tasarımda oldukça etkili bir figürdü" diyor. "Hayatı yirminci yüzyıla yayıldı ve kariyeri modernist hareketin kıvrımlarını yansıtıyor. Evet, uzun zamandır meslektaşları tarafından gölgede bırakılmıştı, ancak bu sergi, onun sadece daha geniş bir tanınmayı hak eden parlak bir tasarımcı değil, aynı zamanda doğal bir iş birlikçi ve sentezleyici olduğunu da kanıtlıyor. Sadece işinde değil, hayatını yaşama biçiminde hayranlık duyulacak çok şey var.” diyerek ekliyor.