Londra’da Rothschild menüsü

25 Ekim 2019

Wolfgang Puck’ın Londra’daki 45 Park Lane otelinde bulunan restoranı vintage şarapların eşlik ettiği özel bir menü ile şarap severleri unutamayacakları bir gastronomi deneyimine davet ediyor.

45 Park Lane otelinde bulunan, Wolfgang Puck’ın restoran zincirinin halkası Cut’ın baş şefi David McIntyre yıllardır konuklarını eşsiz bir yemek ve şarap menüsü ile ağırlıyor. Bu sene şarap severlere farklı deneyim sunmak isteyen Amerikalı şef 23 Ekim’den itibaren Domaines Barons de Rothschild’in vintage şarapların eşlik ettiği dört tabaklı bir menü sunmaya başladı. Otelin şarap direktörü Frederic Marti’nin ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonun kişi başı ücreti 225 pound.

Restoranın art deco tarzında dekore edilmiş yemek odasında servis edilen bu özel menü acılı tuna balıklı kanepeler, miso çorbası, zeytinyağı ve sarımsak ile çeşnilendirilmiş kızarmış ekmek ile servis edilen biftek tartar ve avokado ile servis edilen İskoç ıstakozlu salata ile başlıyor. Marti, başlangıçlara eşlik etmesi için narenciye tonları ve badem tadıyla önce çıkan ve hafif bir şarap olan Barons de Rothschild Blanc de Blancs NV’yi seçmiş. Aperatiflerden diğer tabaklara geçiş ise birer kadeh Château Clerc Milon, Grand Cru Classé ve the Château L’Evangile eşliğinde servis edilen adaçayı ve maskarpone peyniri ile tatlandırılmış balkabaklı makarna ile oluyor.

Ana yemeğe gelince konuklara birden fazla seçenek sunuyor şef McIntyre. Konuklar mantar ve karabiber ile çeşnilendirilmiş New York usulü ızgara bonfile ve patates püresi ile servis edilen ağır ateşte pişmiş kaburgadan birini tercih edebiliyorlar. Ana yemeğe ise gecenin en çok merak edilen şarabı 2014 yılı Château Mouton Rothschild, Premier Cru Classé eşlik ediyor. Koyu renkli meyve, baharat ve tütün alt tonlarına sahip bu şarap Marti’nin gizli silahlarından.

Bir kadeh 1999 mahsulünden şişelenmiş Château Coutet, Premier Cru Classé’in eşlik ettiği tatlı tabağı ise dondurma ile servis edilen kaymaklı Alaska keki.

Her yemekte farklı şarapları menüye dahil ederek gurmeleri şaşırtmayı hedefleyen Marti ve McIntyre’ın Rothschild menüsü sonbahar boyunca Londra’da servis edilecek.