Londra’nın en yeşil restoranları

14 Şubat 2020

Menüleri ile olduğu kadar botanik bahçesini andıran iç tasarımları ile de dikkat çeken Londra restoranları Instagram’ın olduğu kadar gurmelerin de vazgeçilmezi olmaya aday.

Sosyal medya çağında görüntü her şey. Bazen bir restoranın menüsünden çok iç tasarımı ve fotoğraflanabilir olması mekânın popülaritesini artırabiliyor. Londra’nın dört bir yanına dağılmış birkaç restoran ise hem menüleriyle hem de botanik bahçesini andıran iç tasarımları ile midenize olduğu kadar estetik zevkinize de hitap etmeyi başarıyor.


Kym’s

Londra’nın yeni gözde lokasyonlarından Bloomberg Arcade’de yer alan Kym’s bölgenin modernliğine kontrast olacak şekilde tasarlanmış. İçeri adım attığınız anda tüm atmosferin değişti bu restoran tavanından sarkan kırmızı fenerleri, gül pembesi masaları ve kadife koltukları ile meşhur İngiliz gül bahçelerinin eşsiz güzelliğini şehrin göbeğine taşıyor. Restoranın tam ortasına yerleştirilmiş heybetli ama zarif bir şekilde mekâna damgasını vuran unsur ise hiç şüphesiz pembe çiçekleri ile kiraz ağacı. İki kattan oluşan Kym’s’in alt katı bir bar çevresinde yerleştirilmiş masalardan oluşurken ikinci katı bir balkon edası ile tasarlanmış. Kym’s’in menüsü ise paylaşmak üzerine kurulu. Büyük porsiyonların birden fazla kişi tarafından paylaşılması amacı güden menüde tek kişilik lezzetler bulmak da mümkün.

Mr Fogg's House of Botanicals

Adından da anlaşılacağı üzere Mr Fogg’s konuklarına doğanın her tonunu vadediyor. Viktorya Dönemi kaşiflerin gözdesi 19.yüzyıl bar ve restoranlarından ilham alan restoran beyazın, yeşilin ve pastel tonlarının hâkim olduğu bir iç tasarıma sahip. İki katlı restoranın en dikkat çeken alanı ise kuşkusuz konukların farklı bitkileri gözlemleyebileceği serası. Mekânın alt katı küçük atıştırmalıklar ve kokteyller için ayrılırken üst kat ise “fine dining” için ayrılmış.


Sketch

Sketch Londra’nın göbeğinde kendinizi balta girmemiş bir yağmur ormanında hissetmeniz için muhteşem bir restoran. Parlak yeşil duvar kağıdının farklı bitki çizimleri ile süslendiği ve her yerinden tomurcuklanan ve çiçek açan canlı çiçeklerin sarktığı Sketch’in her katı ve her yemek alanı farklı bir tema ile döşenmiş. Restoranın parlak pembe tonları ile döşenmiş “Gallery” kısmı Londra’nın en iyi beş çayını servis etmesiyle bir hayli ünlenmiş durumda. “Glade” ise şimdiden botanik meraklıların kalbini çalmayı başarmış. Bu üç katlı restoran renkli ve sıra dışı tasarımı sayesinde konuklarını tavşan deliğinden düşen Alice gibi her an şaşırtmayı başarıyor.


Petersham Nurseries Café

Çocuk kreşinde beş çayına gitmek kulağa çok saçma gelse de Petersham Çocuk Yuvası’nın üç restoranından en popüleri olan Richmand’daki Petersham Nurseries Café bütün önyargılarınızı yıkabilir. Cam bir sera içerisine konumlandırılmış bu restoran yeşilin her tonu eşliğinde muhteşem menüsünü konukları ile paylaşıyor. “Slow Food” yani “yavaş yemek” felsefesini benimsemiş olan bu kafe organik üretimi destekliyor ve yerel yemek tariflerini korumayı kendisine misyon edinmiş. Yerel üreticilerin ürünlerinin yanı sıra İtalya’daki tarlalardan da organik meyve ve sebze satın alan Petersham Nurseries Café vegan menüsü ile de oldukça başarılı bir yemek yelpazesi sunuyor.