Londra’yı Yeniden Keşfedin

12 Kasım 2018

Sonbahar ayları Londra’yı yeniden keşfetmek için yılın en güzel zamanları. Londra’nın her yerine yayılan enstalasyonlar bu keşif serüvenini daha da keyifli kılacak.

"Londra'daki Art Night and Sculpture in the City komisyonunun desteğiyle hayata geçirilen Bridging Home ile Do Ho Suh, Liverpool Street yakınlarındaki Wormwood Köprüsü'ne gökten düşmüş gibi görünen çocukluk evinin ve bambu bahçesinin bir kopyasını yarattı."

Bu sonbahar boyunca etkileyici sanat enstalasyonları, Londra'nın sergi alanlarından kamusal alanlara şehrin dört bir yanını değiştiriyor. Bu çok yönlü enstalasyonlar, toplum için “bilgi ve duyguların erimesiyle oluşan ortak alanlar” olarak ortaya çıkıyor. Bu çok yönlü enstalasyonlar, çağdaş sanatın duyusal sınırlarını zorlayarak, dünya görüşümüzü geliştirmeye davet ediyor.

Do Ho Suh, ‘Bridging Home, London,’ 2018. Fotoğraf: Gautier Deblonde

Do Ho Suh’un enstalasyonu: Bridging Home
Güney Koreli sanatçı, kendi yaşamına ve yetiştirilmesine referans veren hayalet mimari enstalasyonları ile tanınıyor. Londra'daki Art Night and Sculpture in the City komisyonunun desteğiyle hayata geçirilen Bridging Home ile Do Ho Suh, Liverpool Street yakınlarındaki Wormwood Köprüsü'ne gökten düşmüş gibi görünen çocukluk evinin ve bambu bahçesinin bir kopyasını yarattı. 24 Eylül’de açılan Bridging Home enstalasyonu Wormwood Caddesi’nin yukarısındaki Wormwood Köprüsü'nde bu tarihten itibaren altı ay boyunca izlenebilecek.

Kahlil Joseph, ‘Fly Paper’, 2017. The Store X Berlin'den enstalasyon görüntüsü, 2018. Fotoğraf: Jack Hems.

180 The Strand’de Strange Days
180 The Strand, birkaç yıl önce yeniden canlanmasından itibaren herkesin sonbahar sanat listesinin bir parçası oldu. Bu yıl New Museum ve The Vinyl Factory’nin küratörlüğünü yaptığı Strange Days: Memories of the Future uzun süredir beklenen Khalil Joseph, Pipilotti Rist, Ragnar Kjartansson’un filmlerine, John Akomfrah'ın kitap işbirliğiyle ev sahipliği yapacak. Strange Days: Memories of the Future, 9 Aralık’a kadar 180 The Strand, The Store X’de olacak.

Yayoi Kusama, ‘Narcissus Garden, 1966’, Kestnergesellschaft, Hannover 2013. Ota Fine Arts'ın izniyle. Fotoğraf: Ulrich Prigge

Hayward Gallery’de Space Shifters
Bir başka yenilenmiş Brutalist yapı olan Hayward Gallery, bu sonbaharda ışık ve uzay ilkeleriyle çalışan 20 sanatçının yer aldığı bir sergi olan Space Shifters'a ev sahipliği yapacak. Yayoi Kusama ve Anish Kapoor gibi büyük yeteneklerin ve Larry Bell gibi minimalistlerin yanı sıra, Alicja Kawade gibi genç sanatçılara da yer veren sergi, galerinin kavisli ve minimalist iç mekanıyla mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor. Space Shifters, 6 Ocak 2019'a kadar Hayward Gallery’de olacak.

Elmgreen & Dragset, ‘Powerless structures’ ve ‘Too Heavy’. Sanatçıların izniyle.

Whitechapel Gallery’de Elmgreen & Dragset
Daimi provokatörler Elmgreen & Dragset, Whitechapel Gallery'yi gerçeküstü, mekana özel heykel kurulumlarıyla değiştiriyor. İkili kamusal mekanlarda güncel konuları ele aldıkları büyük ölçekli enstalasyonları ile tanınıyor. Whitechapel'deki sergide ikilinin tipik etkileyici figüratif heykelleri ve enstalasyonları yer alacak. ‘Elmgreen & Dragset: This Is How We Bite Our Tongue’, sergisi 13 Ocak’a kadar Whitechapel Gallery’de görülebilir.

Tania Bruguera, ‘Tatlin’s Whisper #5’, Tate Modern, 2016. Fotoğraf: Tate Photography.

Tate Modern’de Tania Bruguera
Bu yıl Kübalı performans ve enstalasyon sanatçısı Tania Bruguera, Tate Modern’deki yıllık Hyundai Müzesi için salonu dolduracak. Yakın tarihli emperyalizme, politik açıdan aktif ve aktivist yaklaşımıyla tanınan Bruguera, Hyundai Commission’a bazı kritik ağırlıkları ekliyor. Tania Bruguera’nın Hyundai Commission’u 24 Şubat’a kadar Tate Modern’de.

Pierre Huyghe, Sanatçı ve Serpentine Galleries'in izniyle; (c) Kamitani Lab / Kyoto University ve ATR

Serpentine Galleries’de Pierre Huyghe
Fransız sanatçı, Serpentine Galleries’i alternatif zeka ve bilinç formlarının tasarlanmış ekosistemine dönüştürüyor. Huyghe'nin sürükleyici sergisi, biyolojik süreçler, psikoloji ve üreme arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Pierre Huyghe’nin sergisi 10 Şubat’a kadar Serpentine Galleries’de.

Lawrence-Abu-Hamdan, Chisenhale-Gallery,Fotoğraf: Andy Keate.

Chisenhale Gallery’de Lawrence Abu Hamdan
Earwitness Theatre (2018) eseri ile Lawrence Abu Hamdan, “dinlemenin siyaseti” olarak adlandırdığı şeye ya da belirli sesler suskun kalırken hangi insan haklarının duyulduğuna değiniyor. Chisenhale Gallery’deki kişisel sergisi için Hamdan, dinlemenin mekansal ve psikolojik bileşenlerini yansıtan iki enstalasyon üretti. ‘Lawrence Abu Hamdan: Earwitness Theatre’, 9 Aralık 2018 tarihine kadar Chisenhale Gallery'de.

Heidi Bucher, ‘Kleines Glasportal, Bellevue Kreuzlingen', 1988. Art Basel Unlimited'dan enstalasyon görüntüsü, 2016. Fotoğraf: Robert Glowacki, The Approach London'ın izniyle.

Parasol Unit’de Heidi Bucher
İsviçreli sanatçı Heidi Bucher tarafından binaların yüzeylerinden çekilen büyük ölçekli lateks kalıplar ve perdeler, Parasol Unit’i dolduruyor. Zengin amber tonları, ağaçlardan düşmeye başlayan yapraklar ile birlikte galerinin avlusunda mevsimi tamamlıyor. Heidi Bucher’ın sergisi 9 Aralık’a kadar Parasol Unit’de.

Ana görsel: Pipilotti Rist, ‘4th Floor To Mildness’ 2016. © Pipilotti Rist. Sanatçı, Hauser & Wirth ve Luhring Augustine'nin izniyle. Fotoğraf: Maris Hutchinson / EPW Studio