Loon, Kenya'da balonla çalışan internet hizmetini başlattı

20 Temmuz 2020

Google'ın kardeş şirketi Loon, Kenya'nın daha uzak bölgelerine internet hizmeti sağlayacak 35 güneş enerjili balondan oluşan bir filo kuruyor.

Google'ın kardeş şirketi Loon, Kenya'nın daha uzak bölgelerinde internet hizmeti sağlayacak 35 güneş enerjili balondan oluşan bir filo kuruyor. Bu, Loon'un ilk ticari internet hizmeti. Şirket daha önce Porto Riko'daki 2017 Kasırgası Maria ve Peru'daki 2019 depremi gibi felaketlere yanıt olarak sadece acil durum internet erişimi sağlamıştı.


Alphabet Inc'in bir yan kuruluşu ve Google'ın projelerinden biri olan Loon, ülke çapında Telkom Kenya abonelerine 4G kablosuz geniş bant hizmeti sunmak için 35'ten fazla balondan oluşan bir filo kullanıyor. Şirket, daha verimli bir internet erişimi sunmak amacıyla önümüzdeki birkaç hafta içinde hedef filo boyutuna ulaşmak için balonlar eklemeye devam edecek.


Polietilen levhalardan yapılmış ve her biri bir tenis kortunun büyüklüğü kadar olan uçuş araçları, 90 metre boyunda ikiz otomatik makineler kullanılarak 11 mil yükseğe gönderiyor. Havadayken yer istasyonlarına ve kişisel cihazlara internet sinyalleri gönderirken stratosferik rüzgarların üzerinde dolaşarak sürekli hareket halinde kalıyorlar.


Yerden kontrol edilen yazılım ile izlenen balonlar, kendi karmaşık seyir hareketlerini geliştiren makine öğrenme algoritmaları tarafından yönlendiriliyor. Hizmet, başkent Nairobi ve Iten, Eldoret, Baringo, Nakuru, Kakamega, Kisumu, Kisii, Bomet, Kericho ve Narok alanları dahil olmak üzere Kenya'nın batı ve orta kısımlarında yaklaşık 31 bin mil kareyi kapsayacak.