Lotus Evija ile hiper arabaların çağına merhaba deyin

26 Temmuz 2019

Efsane yarış otomobil markası Lotus Cars ilk tam elektrikli hiper arabası Evija’yı tanıttı.


2017 yılında Çin otomobil üreticisi Geely tarafından satın alınmadan önce efsanevi İngiliz süper araba üreticisi Lotus’un sonunun geldiği düşünülüyordu. Fakat küllerinden yeniden doğan Lotus geçtiğimiz hafta tanıttığı tam elektrikli otomobili Evija ile dünyanın en hızlı arabası ünvanını eline almayı planlıyor.


Her ne kadar dış görünüşü ile ilk bakışta nefes kesse de Lotus Evija’nın farkı kaputun altında yatıyor. Elektrik motoru sayesinde 1,972 beygir güce sahip olan bu hiper araba firmanın açıklamasına göre 0’dan 100’e üç saniyeden daha kısa bir sürede çıkabiliyor. Güçlü bataryaları sayesinde de tek bir şarj ile 400 kilometre yol gidebiliyor. Daha da şaşırtıcısı Evija’nın bataryaları 12 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80 dolabiliyor. 


Lotus’un yıllardır ürettiği spor otomobillerde bir gelenek haline getirdiği hafiflik prensibi, Evija’da da etkisini göstererek devam ediyor. Tek parçalı karbonfiber monokok şasi üzerine inşa edilen otomobilin toplam ağırlığı sadece 1.680 kilogram. Bu ağırlık kulağa biraz fazla gelebilir ama unutmamak gerekir ki Lotus’un bu son teknoloji harikası tam dört adet büyük boy bataryaya sahip.


Sürüşe gelirsek, her ne kadar bir süper araba olsa da Lotus Evija ile gerçek hayata da hitap etmeyi amaçlamış. Farlı aerodinamikler ile donatılmış bu otomobil sürücüsüne beş farklı sürüş modu vadediyor. 

 

Dışı kadar iç dizaynı da dikkat çeken Evija'da, karbon fiber ve alkantara döşeme kullanılmış. Yarış arabası fonksiyonelliğini yol arabası rahatlığıyla buluşturan tasarımda Formula 1 direksiyonu kullanılarak sürücüye her ne koşulda olursa olsun bir hiper araba kullandığını hatırlatıyor. 

Bu yeni nesil arzu nesnesine sahip olmak istiyorsanız şimdiden elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Sadece 130 tane üretilecek olan Lotus Evija 1.86 milyon dolardan satışa çıkacak.