Louis Vuitton 160. yaşını retrospektif sergi ile kutluyor

17 Ağustos 2019

Fransız moda evi Louis Vuitton ardında bıraktığı 160 yılı Los Angeles’ta açtığı “Louis Vuitton X” sergisi ile kutluyor.


160 yıldır moda dünyasına ve trendlere yön veren, Fransız modasının simgelerinden Louis Vuitton arşivinin kapılarını Louis Vuitton X isimli sergi için açtı. Yıllar içinde çıkardığı ilham verici koleksiyonlar, iş birlikleri ve sanatsal aktiviteleri tek bir çatı altında toplayan sergi markanın Beverly Hills 468 North Rodeo Drive’da bulunan mağazasında açıldı. 15 Eylül’e kadar devam edecek sergi, markanın değişim ve gelişimine retrospektif bir bakış sunarken geleceğine dair de ipuçları veriyor.


Markanın ikonik aksesuarları ve giyim koleksiyonlarının dâhil olduğu 180 parça, dokuz farklı bölümden oluşan sergi alanında ziyaretçilere sunuluyor. Yayoi Kusama, Damien Hirst ve Jeff Koons gibi sanatçılar ile yıllar içinde yapılan iş birlikteliklerinin eserleri de sergideki yerlerini alıyor.


Sergi ile 20. yüzyılın başından itibaren modadaki değişimi ziyaretçileri ile paylaşan Louis Vuitton, sergide ayrıca günümüz sanatçılarıyla çalışarak özel Capucines çanta tasarımlarına yer verdiği son koleksiyonu Artycapucines’ı da tanıtma şansı yakalıyor. Koleksiyonda Sam Falls, Urs Fischer, Nicholas Hlobo, Alex Israel, Tschabalala Self ve Jonas Wood’un elinden çıkan eserler yer alıyor. Bunların yanı sıra, 20. yüzyılın başlarında özel sipariş üzerine üretilen Louis Vuitton mayolar, art deco parfüm şişeleri ve Louis Vuitton’ın torunu Gaston Louis tarafından tasarlanan vitrin de sergi alanında yer alıyor.


Ziyaretçilerin ilgisini en çok çekecek odalardan biri ise şüphesiz 38 kırmızı halı tasarımı içeren bölüm. Nicolas Ghesquiere tarafından Julia Roberts, Michelle Williams, Lady Gaga ve daha pek çok yıldız için tasarlanan kırmızı halı stilleri bu odada görülebiliyor.


Louis Vuitton sergiyi görmeye gelenleri de unutmamış. Küratörlüğünün Sarah Andelman tarafından üstlenildiği serginin hediyelik eşya dükkânı, Louis Vuitton’un özel tasarım sandalyelerinden, bavul etiketlerine kadar birçok parçaya sahip olabileceğiniz bir bölüm.