Louis Vuitton x Jeff Koons: The Masters

30 Nisan 2017

Dünyanın en ikonik sanat eserleri, Jeff Koons tarafından Louis Vuitton efsanesiyle buluşturuldu.

“Umuyorum ki, birileri sokakta kolunda bu çantayla yürüdüğünde, insanlığı takdir ederken, kendisi ve insanlık arasında duygusal olarak güçlü bir bağ kuruyordur.” Jeff Koons

En çok tartışılan ve en pahalı projelerin yaratıcısı Jeff Koons, Louis Vuitton’un ikonik çantalarıyla olan buluşması nedeniyle konuşuluyor bu günlerde. Jeff Koons, 2015 yılında usta ressamların sanat eserlerinin replikalarını manipüle ettiği Gazing Ball isimli bir sergi yapmıştı. Gündelik eşyaları, lüks tüketim nesnelerini ve oyuncakları estetik zekasıyla manipüle eden etkileyici boyutlardaki işleriyle konuşulan Koons, klasik eserleri bu defa Louis Vuitton iş birliğiyle bambaşka biçimde yorumluyor.

Jeff Koons'un Gazing Ball sergisinden

Gazing Ball projesinde kullandığı resimlerden ilham alarak 51 parçalık “Masters” isimli koleksiyonunu oluşturan Koons, çanta ve aksesuarların üzerinde Da Vinci ve Van Gogh’un yanı sıra Rubens, Fragonard ve Titian gibi büyük sanatçıların eserlerine yer vermiş.


Koons, sanat tarihine damga vuran bu imajları Louis Vuitton ile bir araya getirerek sanatı daha geniş kitlelere yaymak, müze duvarlarında asılı olan eserleri günlük hayata dahil etmek ve usta ressamlara alışılmamış bir yaklaşım oluşturmak istediğini dile getiriyor. Ancak bunu yine ulaşılması zor bir marka üzerinden yapıyor olması oldukça eleştiri aldı. Yine de bu kadar kısa sürede masters koleksiyonunun replikalarının üretildiği gerçeği düşünülürse, Jeff Koons’un aslında amacına ulaştığı söylenebilir.

Michelle Williams ve Catherine Deneuve - Fotoğraf: Patrick Demarchelier
Chloe Sévigny ve Cate Blanchett - Fotoğraf: Patrick Demarchelier

Louis Vuitton, tarihi boyunca sanata destek olduğu için Jeff Koons markayla çalışırken kendisini çok özgür hissetmiş ve koleksiyonu yaratırken Louis Vuitton’un çanta ve aksesuarlarını birer sanat eserine dönüştürmek istemiş. Ulaşılması imkansız eserleri günlük objelerde görmeye aşinayız ancak bu defa Jeff Koons unique olanı güçlü bir mirasla birleştirince yine alışılmışın dışında olanla karşımıza çıkmış oldu.