Louis Vuitton'un Büyüleyici İtalya Macerası: Cruise 2024 Defilesi

05 Haziran 2023

Kreatif direktör Nicolas Ghesquière, Isola Bella'nın su altı canlıları ve muhteşem bahçelerinden ilham alarak, etkileyici bir gösteri sergiledi.

Louis Vuitton, Seul'deki sonbahar öncesi şovunun üzerinden bir aydan daha kısa bir süre geçtikten sonra, İtalya'nın Maggiore Gölü'nde unutulmaz bir podyum şovuna ev sahipliği yaptı. Ancak, hava koşulları markanın planlarını etkiledi. Gösteri, güzel Isola Bella adasında açık havada gerçekleşecekti, ancak hava durumu buna izin vermedi. Bunun yerine, defile anakaradaki bir saraya taşındı.


Aslında, aristokrat Borromeo ailesine ait olan sarayın iç mekanı, Barok süslemeleri, Raffaello ve Tiziano gibi ünlü ressamların tabloları ve alçı ve freskli tavanlarıyla koleksiyonun bir nevi tamamlayıcısıydı. Zemin katta, kabuklar ve motiflerle süslenmiş çakıl taşlarıyla dekore edilen mağara gibi odalardan oluşan etkileyici bir seri vardı.


Şans eseri, modeller yağmur yağmadan önce orijinal podyum alanında yürüyebilmişlerdi. Böylece koleksiyona ait fotoğraflar ve videolar tema ile paralel bir estetiği yakalayabildi. Ortaya çıkan karelerde, mavinin çeşitli tonları ve heykelsi kolların yanı sıra deniz kızları ve su altı canlılarından ilham alan dokunuşlar öne çıkıyor.


Defile öncesinde tasarımcı Nicolas Ghesquière, "Göl çevresindeki hikayeden, masal yaratıklarından çok etkilendim" diyerek modellerin "suyun içinden çıkmış gibi" hissettirmelerini istedi - "göl kaşifleri, muhteşem yaratıklar, mitolojik kanatlı deniz kızları gibi." Hava muhalefetinden etkilenen gösteride Ghesquière'in hayal gücü, 16. yüzyıldan kalma Borromean sarayının bahçelerden ilham alarak "botanik referanslara" dönüştü.


Bu gösteri aynı zamanda, Dior'un Meksika'ya, Chanel'in Los Angeles'a ve Gucci'nin Seul'e yaptığı yoğun gemi yolculuğu sezonunun son durağı olarak da öne çıktı.