Louisiana’dan Yeni Bir Sergi: Diane Arbus Fotoğrafları

01 Nisan 2022

Kopenhag'ın Modern Art Müzesi Louisiana, efsanevi Amerikalı fotoğrafçı Diane Arbus'un İskandinavya'daki ilk büyük ölçekli retrospektifini sunuyor.

Arbus, on beş yıldan uzun kariyeri, tarzı ve içeriğiyle 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak son derece özel eserlere sahip. Amerikalı fotoğrafçı Diane Arbus, çarpıcı siyah beyaz fotoğrafları, konu yelpazesi ve tarzıyla özellikle portrede devrim yarattı.
Fotoğraflarındaki ifadeler ve doğrudan bakışlar bugün hala son derece gerçek görünerek izleyicide empati ve huzursuzluk uyandırıyor.

“Ben fotoğrafını çekmedikçe, kimsenin hiçbir zaman göremeyeceği bazı şeyler olduğuna gerçekten inanıyorum.” diyor Arbus. 1960 yılında bir arkadaşına yazdığı bir mektupta, “Herkesin fotoğrafını çekmek isterim” diyen Arbus, görsel kültürün tekdüzeliği vurgulamaya çalışırken insan farklılığını canlı ayrıntılarla tanımlamayı amaçlıyor.Arbus'un çalışmalarının ilk büyük retrospektifi 1972'de MoMA'da gerçekleştirildi ve müze tarihinde bugüne kadarki tüm sergilerin en yüksek katılımını topladı.

Louisiana’da gerçekleşen yeni Arbus sergisi, 24 Mart ve 31 Temmuz 2022 tarihleri arasinda Louisiana Müzesi'nde ziyaretçileriyle buluşacak.