Louvre Müzesi’nden Leonardo Da Vinci Retrospektifi

05 Kasım 2019

Louvre Müzesi’nin Leonardo da Vinci’nin 500. ölüm yılını anmak adına düzenlediği retrospektif sanatçının çeşitli eserlerinin bir araya getirildiği en büyük sergi.


Louvre Müzesi, Leonardo da Vinci'nin ölümünün 500. yıldönümünü Fransa’da kutlamak için kapsamlı bir retrospektif hazırladı. Hazırlık süreci yaklaşık on sene süren sergide sanatçının Fransa'daki eserlerinin yanı sıra Royal Collection, British Museum, National Gallery Londra, Vatikan’daki Pinacoteca, Milan’daki Biblioteca Ambrosiana, Parma’daki Galleria Nazionale, Venedik’teki Gallerie dell’Accademia, ve New York’taki Metropolitan Museum of Art gibi birçok müzeden ve kişisel koleksiyonlardan ödünç alınmış tablolar da bulunuyor. 


Retrospektifte görülmesi beklenen da Vinci’nin Salvator Mundi eseri ise sergide yer almıyor. Salvator Mundi tablosu geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından rekor fiyata satın alınmış ve ortadan kaybolmuştu.
Evrensel deha ve bilginin somut örneği olarak görülen Da Vinci’nin retrospektif sergisinde, Louvre koleksiyonunda yer alan tabloların resim tekniğinin daha iyi anlaşılması için geliştirilen çalışmalardan belgeler ve bu tablolardan üçünün (Saint Anne, La Belle Ferronnière ve Saint John the Baptist) restore edilmiş halleri de dahil olmak üzere, yaklaşık 150 eser yer alıyor.


Sergi aynı zamanda, Leonardo da Vinci’nin hayatını, gezilerinden yola çıkarak altı kronolojik periyota ayırıp tarihi belgelerin ayrıntılı bir şekilde yeniden incelenmelesi ile Rönesans ustasının biyografisine ışık tutmayı ve kanonik yaklaşımdan uzaklaşarak, Da Vinci’yi özgür ruhlu bir insan ve sanatçı olarak portrelemeyi hedefliyor.
Da Vinci’nin en önemli eserlerinden bir olarak kabul edilen Mona Lisa tablosu kalıcı koleksiyon galerisinde sergilenmeye devam ediyor. Ancak sergi, ziyaretçilerin Mona Lisa'ya her zamankinden daha yakın olmalarını sağlayan HTC Vive ile ortaklaşa geliştirilen sanal gerçeklik deneyimi ile sona eriyor. Sergi, 24 Şubat 2020’ye kadar ziyaret edilebilir.