Lubna Chowdhary’nin Dinamik Soyutlamaları

26 Şubat 2021

Lubna Chowdhary, kendisini sadece bir seramik sanatçısı olarak tanımlamanın, kötü bir karekteri canlandıranları başarılı bir aktör olarak tanımlanmaya benzediğini dile getiriyor.

Lubna Chowdhary, Jhaveri Contemporary'deki Code Switch sergisinin, kendisiyle en çok ilişkili olduğu malzeme olan seramikten esinlenerek mi oluştuğu sorulduğunda, " hem evet hem de hayır" diyor. Karakteristik seramik karolar arasında, tüketimciliğin sembolik dilinin yanı sıra, soyutlamaları dini ikonografiden alınan çarpıcı kompozisyon geometrileriyle birleştirilmiş kağıt ve guaj resimleri üzerine yapılan çalışmalar da var.


Chowdhary'nin modülerliğe olan ilgisinin devam ettiği bilgisine göre, 'Kod' ve 'İşaret' çalışmaları, her ikisi de kesilmiş ve görüntü düzlemleri halinde birleştirilmiş dijital tasarımlardan oluşturulan temsiller ve yapılardır. 

'Kod' serisi, hizalanmış ve kesişen çizgileri, yıldızları, üçgenleri, daireleri, eğrileri ve içinde bulunan küpleri vurgulamak için 30 panoya dilimlenmiş ve dikdörtgen formlarda yeniden birleştirilmiştir; Üç 'İşaret' çalışması ise, hassas su jeti teknolojisi kullanılarak kesilmiş ve bir dizi birbirine kenetlenmiş şekil oluşturmak için kare bir çerçeveye monte edilmiş el sırlı seramik karolardan oluşuyor.


Chowdhary'nin pratiğinde, soyut ve somut ortamları sorgulayan ve müdahale eden çalışmalarıyla görüldüğü gibi, endüstriyel ve el yapımı dinamik bir etkileşimde çalışıyor. Jhaveri Contemporary'deki Code Switch sergisi ise bu yaklaşımını örnekleyen en yeni üretilerini ortaya koyuyor.