Lucio Fontana ve Osvaldo Borsani Arasındaki Olağanüstü İş birliği

05 Nisan 2021

Osvaldo Borsani ve Lucio Fontana, 20. yüzyıl ortası İtalyan kültürünün iki deviydi. Spatialist hareketin kurucusu Fontana ve önde gelen modernist mimar ve tasarımcı Borsani de sık sık birlikte çalıştı.

Osvaldo Borsani ve Lucio Fontana, yüzyıl ortası İtalyan kültürünün iki deviydi. Spatialist hareketin kurucusu Fontana ve önde gelen modernist mimar ve tasarımcı Borsani de sık sık birlikte çalıştı.


Geçtiğimiz yıl Galleria Mattia de Luca'da açılan sergi, Milano’nun merkezinde Borsani tarafından tasarlanan ve tasarımcının Fontana gibi etkili sanatçılarla iş birliklerini gerçekleştirdiği yaptığı bir mekan olan Casa G.’yi yeniden yaratmaya çalışıyor. Galeride, yenilikçi bir vizyon oluşturmak için bir araya gelen iki perspektifin kaynaşmasının bir kanıtı niteliğinde olan heykelsi ev armatürleri de dahil olmak üzere birçok ortak çalışma sergileniyor. Galeride yeniden inşa edilen ve “tam anlamıyla bir heykel” olan Soffitto (1949) da sergilenenler arasında.


Sergi, 1956’da Borsani’nin Milano’daki Tecno genel merkezinin tasarım projesinin cephesi için yaratılan ve bugün de tarihi binanın birinci katını süsleyen Fontana’nın orijinal çizimlerinin sergilenmesiyle sona eriyor. Bunlar, aynı döneme ait İtalyan sanatının farklı yönlerinin sayısız kesişimini ve etkilerini vurgulayan önemli bir eser ve mobilya parçasıyla birlikte gösterilmekte. Burada, aynı zamanda, ikilinin dostluklarını yansıtan, Fontana’nın Borsani’nin aile üyelerinden yaptığı bir dizi seramik büst de sergilendi.