Lüks araba üreticisi Pagani’den analog kamera

08 Eylül 2022

Süper arabaları ile tanınan İtalyan otomobil üreticisi Pagani, detaylara verdiği özeni yeni analog kamerası ile farklı bir boyuta taşıyor.

Süper arabası Huayra’nın halefini geliştirme sürecinde olan İtalyan otomobil üreticisi Pagani, Modena merkezli kamera üreticisi Gibellini ile sıra dışı bir iş birliğine imza attı. Sonuç ise GP810HP adlı bir katlanır analog kamera oldu. Yaratıcısı Horacio Pagani’nin analog kameralara karşı duyduğu ilginin vücut bulmuş hali olan GP810HP, lüks otomobil üreticisinin detaylara verdiği önemi farklı bir mühendislik harikasına aktarması olarak görülüyor.İki yıllık bir araştırma ve geliştirmenin ürünü olan bu analog kamera, tamamen katı alüminyum ve titanyumdan yapılmış.  İç mekanizmanın tasarım ve üretimini Gibellini üstlense de Pagani, Huayra gibi hiper arabalarda görebileceğiniz ince işçiliği ve materyalleri GP810HP’de kullanmaktan çekinmemiş. Fotoğraf makinesinin oturduğu tripod deri kaplı karbon fiberden üretilirken kameranın kaidesinde karbon fiber, alüminyum ve Alcantara isimli lüks bir kumaş kullanılmış. Farklı renklerde üretilen GP810HP’yi alıcıları, kamera ile birlikte gelen deri Gitso kasa ve seyahat çantaları da dahil olmak üzere özelleştirebiliyor.

 

Akıllı telefonun rahatlığında çektiğiniz bütün fotoğrafları GP810HP ile unutmanız gerekiyor. 8 x 10 inçlik devasa plaka, optik ve odak düzlemlerinin sekiz dereceye kadar kaydırılabildiği bir körük aracılığıyla film görüntüleri yakalayabilen Pagani üretimi bu analog kamera, mimari fotoğrafçılık veya sanatsal tilt-shift teknikleri için ideal. Fakat bu geniş formatlı kamera ile fotoğraf çekmek için odak ayarı, körük uzunluğunun ayarlanması ve diyafram seçimine kadar her detaya dikkat etmeniz gerekiyor.  

Pagani’nin analog kamerasına sahip olmak ise kolay değil. Ayrıcalıklı Pagani sahipleri için ilk başta 30 adet üretilen GP810HP toplamda sadece 75 adet ile sınırlı kalacak. Bu sanat eseri kamera için ise 75.000 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor.