Lüks Otel Deneyimi Değişiyor Mu?

09 Eylül 2018

Gereksiz parıltı ve gösteriş günleri geride kalıyor. Yeni nesil lüks oteller, altın mermer ve avizelerden çok uzakta.

"Bunu duygusal, entellektüel ve yeni deneyimlere açık bakış açısının yükselmesi olarak da nitelendirebiliriz."

Artık lüks oteller için mükemmel tasarım kadar mecburi olan bir şey daha var, mükemmel görüntünün yanı sıra baştan sona konuk deneyimi sunabilmek. Lüks altın, mermer ve avizeler, büyük lobiler artık sadece otelin ne kadar parlatıldığıyla ilgili detaylar. Lüks ise, deneyimde saklı. Bunu duygusal, entellektüel ve yeni deneyimlere açık bakış açısının yükselmesi olarak da nitelendirebiliriz.

John Jacob Astor Estate

Alila Yangshuo

Bunun en güzel örneklerinden biri, geçen senenin AHEAD Asia ödülünün kazananı, Azuma Architects tasarımı Tokyo'daki 17 katlı yeni otel Hoshinoya, kırsal yerlerdeki geleneksel bir han modeli olan Japon ryokanında modern konaklama imkanı sağlıyor. Otel, bu özelliğiyle daha önce hayata geçirilmemiş olan farklı bir misafirperverlik deneyimini sağlamakta.


Hoshinoya Tokyo

Sektördeki bu değişimini kanıtlayan bir diğer önemli proje ise Phuket, Tayland'daki Stone Design tarafından tasarlanan Keemala oteli. Otel, konuklarına ormanın ortasında, bir dizi yükseltilmiş odada kalma şansı sunmakta.


Keemala

Lüks otellerin kendilerine şehir merkezleri dışarısında yer edinmeleri de bu duruma başka bir örnek. El değmemiş doğa içerisindeki oteller doğaya uyumlu bir şekilde tasarlanıyor, onları lüks segmentine taşıyabilecek esas unsur olarak geriye sundukları deneyim kalıyor. Safari resort’ların yükselişi buna büyük bir örnek. Tüm bunlar önemli bir değişime şahit olduğumuz günlerde olduğumuzu ortaya koyuyor, misafirperverlikleri, artık otellerin ana karakterlerini oluşturuyor. Önümüzdeki zamanlarda çok daha farklı konseptlerle karşılaşacağımız kesin.

Ana Görsel: Shangri-La Hotel, Singapur