Lüks: Yazı-Tura

06 Mayıs 2018

Google, Byredo ve Loewe, Selfridges’in terk edilmiş otelini muazzam bir şekilde, bir hayli teknolojik bir yaklaşımla, tabiri caizse 'ele geçiriyor' ve lüksün diğer yüzünü gösteriyorlar.

“Byredo, geleceğe döndüğü yüzünü gösterirken, taze suyun kıymetinin kutsallaştırıldığı bir dünyayı anlatıyor, imza niteliğindeki şişesini anımsatan dev ve boş su depolarıyla. Başka bir odada Google, yerleştirdiği fotoğraf kabininde gelen misafirlere kendi selfie’lerini çekmeleri için bir alan oluşturuyor.”

Selfridges, radikal alter egosunu, yine ‘radikal, lüks ve çağdaş gelecek konseptlerini tanımlamayı amaçlayan yeni bir sergiyle, The Flipside ile kucaklıyor. Ana mağazadaki bembeyaz aksesuar alanından birkaç adım ötede konuşlanan The Flipside; karanlık odalı, lüks teknolojili, moda ve parfüm evlerinin buluştuğu, içeri girdiğinizde nerede olduğunuzu şaşırtan bir distopyaya taşıyor. 


The Flipside, az önce de belirttiğimiz gibi aksesuar alanının anti tezi gibi. Yarım ay barı, net ve sakin bir hissiyatı olan ışıklarıyla mekan, parlak siyah bir zeminle, aynalarla ve karanlığın altını çizen neon ışıklarla karşılıyor sizi. Sanki bir şekilde, Selfridges’in o tertemiz dünyasından, Stranger Things’deki gibi bir ‘Upside Down’ evrene geçiş yapıveriyorsunuz. 


İçeride sizi Louis Vuitton, Loewe ve Thom Browne’un enstalasyonları karşılıyor. Gareth Pugh kendi portresinin bir kısa filmini, bir koridor boyunca aynalı ekranlarda yansıtıyor. Byredo, geleceğe dönük yüzünü gösterirken, taze suyun kıymetinin kutsallaştırıldığı bir dünyayı anlatıyor, imza niteliğindeki şişesini anımsatan dev ve boş su depolarıyla. Başka bir odada Google, yerleştirdiği fotoğraf kabininde, gelen misafirlere kendi selfie’lerini çekmeleri için bir alan oluşturuyor. Çekilen selfie’ler ziyaretçilerin kendi lüks tanımlarıyla yarattıkları çerçevelerle sunuluyor.

Gareth Pugh'un kısa filmininden bir kare.

Byredo'nun enstelasyonu.

The Flipside, Selfridges’in kendi yarattığı ‘radikal lüks’ kavramını sorguladığı ikinci işi. Bu yılın başlarında 60 saniyelik bir sanat filmiyle izleyicinin karşısında çıkan ‘radikal lüks’ fikri’, 160 yıllık tarihi olan mağazanın son 40 yıldaki ilk reklam filmi. Yakın zamanda The Flipside’ın, ‘lüks tüketim içinde radikalleşme’ temalı, çağdaş sanat performansları ve paneller düzenlemesi de bekleniyor.

*Devam eden sergi 20 Mayıs tarihine kadar görülebilir.