LVMH Artık Avrupa'nın En Değerli Şirketi

04 Mart 2021

LVMH, Avrupa'nın en değerli şirketi olmak için dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketi Nestle'yi bünyesine kattı.

Finaria tarafından analiz edilen ve yayınlanan araştırma verilerine göre, Fransız lüks devinin piyasa değeri 26 Şubat 2021 itibarıyla yaklaşık 319,4 milyar dolardı. Bu artış ile yaklaşık 292 milyar dolar değerindeki Nestle'yi geride bıraktı. Şimdi, Bernard Arnault’un sürekli genişleyen imparatorluğu 328,9 milyar dolarda oturuyor ve bu da onu İsviçre gıda devinin 308,7 milyar dolarının tam 20 milyar dolar önüne koyuyor. Bunu bağlama oturtmak gerekirse, LVMH şu anda dünyanın en değerli 21. şirketi olarak yer alıyor. Apple, 2,1 trilyon doların biraz üzerinde bir piyasa değeri ile bu listenin başında yer alıyor.


Dünyanın en büyük lüks grubu olan LVMH, deri ürünler devi Louis Vuitton, alkollü içki grubu Moet-Hennessey ve üst düzey moda evleri Dior, Givenchy ve Fendi dahil olmak üzere beş kategoride 75 ana markadan oluşuyor. Holding ayrıca, kısa bir süre önce, ABD'li mücevherci Tiffany & Co.'yu lüks ticaret tarihindeki en pahalı anlaşmada 15,8 milyar dolara satın almıştı. LVMH hisseleri (ve karları) 2020'nin ilk yarısında Covid-19 salgını nedeniyle önemli ölçüde düşerken, Kasım ayı başlarında geri dönerek yılı neredeyse yüzde 24'lük bir kazançla 617 dolardan kapattı. Ancak, LVMH'nin hisse fiyatı geçen yılın bu döneminden bu yana yaklaşık yüzde 43 arttı.


Dünyanın bir numaralı lüks şirketi LVMH, düzenlediği basın toplantısında Christian Dior Couture ve Christian Dior grubunun azınlık hisselerini toplam 12 milyar avroya satın alma planını açıkladı. Genel olarak, LVMH’nin geliri 2020'de yüzde 16 düşüşle 53 milyar dolara geriledi ve bu koşullar göz önüne alındığında hiç de fena değil. Grubun sağlam performansı iki temel faktöre bağlı. Birincisi, şüphesiz moda ve deri ürünleri bölümüne gösterdiği ilgi. 2020 boyunca, bu bölümün organik geliri yalnızca yüzde 3 düştü ve bu da LVMH'nin 2020 karının yüzde 86,5'ini oluşturdu.


İkinci sırada, LVMH’nin Asya’daki dirençli satışları yer alıyor. Grup, geçtiğimiz yılda Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzde 24, Asya'daki satışlarının yüzde 34'ünü kaydetti. Buna karşılık, Avrupa'daki satışlar yüzde 24 düştü. Grup, fiziksel mağazalara yapılan ziyaretlerin azalmasıyla çevrimiçi satışları da artırmayı başardı.


2021'e gelince, analistler LVMH için gelirde yüzde 18'lik bir artış ve kazançlarda yüzde 67'lik bir artış öngörüyorlar. Grubun başkanı da eşit derecede iyimser. Arnault, yaptığı açıklamada "Aşılama ümidi bize pandeminin sonunu getirme umuduyla bile belirsiz kalan bir bağlamda, LVMH'nin dünyanın 2021'de istediği toparlanmanın üzerine inşa etmek ve daha da ileriye götürmek için mükemmel bir konumda olduğundan eminiz. Küresel lüks pazarındaki liderliğimizi güçlendirmek için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.