Macallan’dan özel seri viski

05 Temmuz 2019

72 yıllık single malt viskiyi barınızın en yeni gözdesi yapmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız.

Dünyanın en ünlü ve prestijli viski üreticilerinden Macallan şimdiye kadar piyasaya çıkardığı en eski viskisini tanıttı. İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminin hemen ardından, 1947 yılında şişelenmiş orijinal adı “the Macallan “72 Years Old in Lalique – the Genesis Decanter” olan viski, üreticinin tarihine de bir bakış sunuyor. Macallan’ın geçen yıl açtığı damıtma merkezinin şerefine satışa sunulan bu eşsiz viskiye sahip olmak istiyorsanız biraz acele etmeniz gerekebilir. Çünkü Macallan bu itina ile saklanan viskiden sadece 600 şişe satışa sunuyor ve bunlardan 156 tanesini sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan viski severler için ayırıyor. 


72 yıl süren yıllanma sürecince viskinin tadının bir haylice oturduğu aşikâr. Renginin hafifçe açığa çalması bu değerli viskinin sıradan bir single malt olmadığının da en büyük kanıtı. Eski günleri yâd eden bu viski turba, limon, yeşil elma, vanilya, üzüm ve zencefil ile odunsu tatların bir araya geldiği ve zengin meyveli ve meşe bitimine sahip. 


Macallan’ın uzun zamandır beklenen viskisi Genesis Decanter ahşap lüks bir kutunun içinde kristal bir sürahide müşterilere sunuluyor. Kasanın malzemesinin ve görünüşünün geçen yıl açılan damıtma merkezinin dizaynını ve çevresini yansıttığını söyleyen Macallan bu 72 yıllık viski içinse 60.000 dolar istiyor. Yani bu muhteşem viskin her bir bardağı tam 12.000 dolar değerinde!


Sınırlı sayıda üretilmesi sebebiyle konunun uzmanları Genesis Decanter’ın ilk sahibini bulduktan sonra kısa bir süre içerisinde tekrar el değiştireceği görüşünde. İkinci el viski ve bourbon fiyatlarının ne kadar yüksek olduğu düşünülürse bu ilk partiyi kaçırırsanız Macallan’ın Genesis Decanter’ı için altı haneli bir rakamı gözden çıkarmanız gerekebilir.