Machu Picchu'ya avangart seyahat

20 Ekim 2020

Gelecek seyahat planlarınız arasında üst sıralarda yer alacak, Cusco ve Machu Picchu arasındaki Belmond Hiram Bingham tren seyahati sizi çağdaş Peru kültürüne hiç olmadığı kadar yaklaştırıyor.

Filozof Martin Buber'in gözlemlediği gibi, "Tüm yolculukların, yolcunun farkında olmadığı gizli varış noktaları vardır." Peru'nun Kutsal Vadisi'ne doğru çıktığınız yolculukta size eşlik eden bu tren, yolculuğun kendisi kadar özel.


1911'de İnka kalesini yeniden keşfeden Amerikalı gezginin adını taşıyan Belmond Hiram Bingham’ın Pullman tarzı arabalarında cilalı ahşap iç mekan, görkemli döşemeli koltuklar ve güzel antika aksesuarlar ile avangart bir atmosfer yaratılmış. Zarafetin ve eski moda cazibenin ilk sırada geldiği bir yer burası. 


Poroy'dan (Cusco'dan kısa bir sürüş mesafesinde) hareket eden trende, tren şefi sizi lüks bir brunch için yemekli vagonda karşılıyor. Yolculuğun ilerleyen saatlerinde, bar vagonunda bir pisco sour yudumlamak isteyebilirsiniz. Yerel Peru mutfağını ve konukseverliğini deneyimleyebileceğiniz bir yolculuk sizi bekliyor


Bu gezinin en rahatlatıcı yanı ise yavaş hızı; tren saatte 57 mil hızında ilerliyor ve her yönde yaklaşık üç buçuk saat sürüyor. Ollantaytambo'dan Písac'a kadar devam eden yolculukta Urubamba Nehri (Kutsal Nehir) boyunca uzanan İnkaların Kutsal Vadisi'ni yakından gözlemleme şansını elde ediyorsunuz. 


Machu Picchu'yu ilk kez görmek nefes kesici. Belmond Hiram Bingham’ın sunduğu deneyimin bir parçası olarak; konuklar, kendilerine antik şehirde rehberlik yapacak kişisel bir rehber tarafından karşılanıyor.


Daha yavaş ilerleyen dönüş yolculuğunda, Villeroy & Boch çinilerinde servis edilen ve ilhamını And'dan alan menünün tadını çıkarabilirsiniz. Yemeklerde kullanılan taze, organik ürünler Kutsal Vadi'de yetiştiriliyor ve muhteşem Peru sosları ile pişiriliyor. Hangi rotayı seçerseniz seçin, olağanüstü manzaralara eşdeğer bir hizmet sizi bekliyor.