MAGNUM ve MAVİ'den Denim Dünyasına Övgü

29 Ocak 2017

Türkiye’nin büyük kot markası Mavi, Magnum Photos arşivlerinden 60 yılı kapsayan bir seçki yaptı ve bu seçkiyi bir kitapta derledi.

Kotu yalnızca bir ürün olarak görmüyoruz, o aynı zamanda bir kültür. Günümüzün bir parçası, her güne dahil olan önemli bir nesne.

Türkiye’nin büyük kot markası, Magnum Photos arşivlerinden 60 yılı kapsayan bir seçki yaptı ve bu seçkiyi bir kitapta derledi. Denim tarihinin en kült fotoğraflarının bir araya geldiği bu kitap 1950’li yıllarda üretilen fotoğraflardan başlayıp günümüze kadar uzanıyor.

Kitapta Bruce Gilden, Ferdinando Scianna, Ara Güler, Elliott Erwitt, Dennis Stock, Jim Goldberg, Josef Koudelka, Raymond Depardon ve Martin Parr gibi fotoğraf sanatında tarihi önemi olan ikonik isimler var. Toplamda 31 sanatçının serine yer veren bu özel kitapta 61 adet fotoğraf var. 25. yaşını kutladığı bu kitapta Mavi, geçmişini ayrıntılı olarak anlatan bir kitap yayımlamaktan ziyade zamanın geçişi ve değişen dünyayı göz önünde bulundurduğu bir perspektif vermek istiyor. Kitabın önsözünün yanında bebek mavisi Wrangler kot giymiş bir kadının 1961’de çekilmiş bir fotoğrafı yer alıyor. Geri kalan 108 sayfa ise 1969’daki Woodstock Festivali'nden, 1995'te bir rodeo evine ya da New York'taki Apple mağazasının açılışı ya da Mumbai'de bir selfie sopasıyla poz veren gençlere kadar birbirinden farklı dönem ve coğrafyaya ait imajlar içeriyor.

"Kotu yalnızca bir ürün olarak görmüyoruz, o aynı zamanda bir kültür. Günümüzün bir parçası, her güne dahil olan önemli bir nesne." diyor Mavi’nin Global Marka Direktörü Elif Akarlılar.

Magnum fotoğrafçıları işbirliğine çoktan hazırmış. Markanın 2004’te Seville, İspanya’da Ferdinando Scianna işbirliğiyle yaptığı çekimi hatırlayalım. Bu çekim sonrası 2006 ve 2008 yıllarında da Mavi kampanyalarında benzer işbirliklerine şahit olduk. Bundan 10 yıl önce Magnum, markanın 15. yaşgününde, Mavi’nin kitabı için İstanbul fotoğraflarını paylaşmıştı.

Magnum’un başkanlığını yapan Martin Parr Mavi’nin ilkbaharda yayınlayacağı kitap için bir dizi portre çekmeye başlamış bile.
Ferdinando Scianna, İtalya 1990
Harry Gruyaert, İtalya 1982
Stuart Franklin, Meksika 1996
Chris Steele-Perkins, Londra 1976