Manolo Blahnik Londra’da sergi açtı

05 Temmuz 2019

Önümüzdeki yıl moda sektöründeki 50. yılını kutlamaya hazırlanan ikonik ayakkabı tasarımcısı Londra’da Wallace Collection ile birlikte markasının tarihine kısa bir bakış sunuyor.


Konu giyilebilir sanat olunca ilk akla gelen markalardan biri kesinlikle Manolo Blahnik ve tasarımlarıyla ikonikleşen ayakkabılarıdır. Dünyanın en ünlü ayakkabı tasarımcılarının başında gelen Blahnik geçtiğimiz ay moda sektöründeki 50. yılı şerefine Londra merkezli sanat galerisi Wallace Collection ile birlikte yeni bir serginin kapılarını moda ve sanatseverlere açtı.


76 yaşındaki İspanyol tasarımcının moda serüveni 1970 yılında başlasa da ayakkabı tasarımcılığına zamanın Amerikan Vogue dergisinin efsanevi editörü Diana Vreeland ile tanışması ile başlıyor. 70’li yıllarda eski filmlerden esinlenerek hazırladığı vintage koleksiyonunu Londra’daki ilk dükkânında sergilemeye başladığında, yarattığı markanın günümüzde bu kadar ses getireceğini belki de hiç düşünmemişti. Ünlü isimlerinin en sık uğradığı mağazalardan birinin sahibi olmayı başaran Blahnik, kısa sürede ayakkabılarından övgüyle söz edilen bir tasarımcı olarak moda sektöründe nam saldı.


Blahnik’in tasarımlarının en önemli unsuru zamanın modasının ötesine geçmesi. Modern kadının arzu nesnesi haline gelen Blahnik ayakkabılar tasarımcının kullandığı saten kumaş ve fiyonklar ile her ne kadar 18. yüzyıldan fırlamış gibi gözükse de her dönemin modası haline gelmeyi başarıyor.


Wallace Collection’ın direktörü Dr Xavier Bray ve Blahnik’in birlikte kürate ettikleri “Manolo Blahnik: An Enquiring Mind” isimli sergide duayen modacıya ait 160 farklı tasarım Wallace Collection’ın binasındaki 10 adet galeride farklı yüzyıllara ait usta ressamların tabloları ile sergileniyor. Sergide Blahnik’e ait tasarımlar tasarımcının da ilham aldığı tablolar ile bir bütün olacak şekilde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Moda severler bu sergi sayesinde Blahnik’in ilhamını aldığı sanat akımlarını ve sanat eserlerini tasarımlar ile birlikte görme şansına da sahip oluyor.