Marakeş’e rustik seyahat: Berber Lodge

10 Şubat 2021

Atlas Dağları’nın eteklerinde, Marakeş’in yaklaşık yarım saat dışındaki bu rustik ama zarif mekan, ziyaretçilerine hayallerindeki Fas’ı yaşatıyor.

Fas’ta konumlanan Berber Lodge’u Oumnass köyü ve sakinlerinin konaklama yerinin sahibi arasında yaşanan bir aşk hikayesi olarak tanımlamak mümkün. 2002’den beri Fas’ta yaşayan Fransız-İsviçreli iç mimar Romain Michel-Ménière için burayı kurmanın amacı, Berberi kültürünü, geleneklerini, normlarını, işçiliğini ve mimarisini keşfetmekti.

Atlas Dağları’nın eteklerinde, Marakeş’in yaklaşık yarım saat dışındaki bu rustik ama zarif mekan, ziyaretçilerine hayallerindeki Fas’ı yaşatıyor.


Michel-Ménière, birkaç yıl önce Atlas Dağları’ndaki Kasbah Bab Ourika kasabası üzerinde çalışıyorken her gün büyüleyici olduğunu düşündüğü eteklerinde küçük bir köy olan Oumnas’tan geçiyordu — böylece, sonunda kendi otelini açmaya karar verdiğinde, bu büyülendiği yerin hemen dışında yedi hektarlık bir arazi satın aldı. Bu süreçte yardım için Marakeş’teki Yves Saint Laurent Müzesi’nin arkasındaki tasarım ekibi Studio KO’dan arkadaşları Karl Fournier ve Olivier Marty’ye danıştı.


Berber Lodge, geleneksel Berberi mimarisinden esinlenmiştir. Yerel kaynaklar kullanarak ve zanaatkarlar eşliğinde eski bir zeytin bahçesi üzerine inşa edilen mekanın duvarları kerpiç briketler yaratmak için bahçeden alınan toprakla yapılmış. Bu esnada bütün zeytin ağaçları korunmuş ve tavanı oluşturmak için okaliptüs, atlas sedir ve yabani bambular gibi yerel ağaçlardan yararlanılmış.Terrakotta döşemeler, komşu bir köyde Berber Lodge için özel olarak yapılmış; mekandaki dekorasyon ise hintkamışı mobilyalar, yerel antikalar veya çanak-çömlek yapımı gibi yerel işçilik ile 20. yüzyıl tasarım mobilyalarından oluşan kişisel bir koleksiyonun karışımından oluşuyor.


Kurucu mimar Michel-Ménière ile genellikle konuklarla sohbet ederken veya karamelize armut ve susam ile harmanlanmış tavuk tagin gibi Akdeniz-Fas yemekleri sunan restoranda menüde ince ayarlar yaparken karşılaşabilirsiniz. Kendi sözleriyle bu macerayı şu şekilde özetliyor: “Gençken Afrika’nın ücra yerlerinde alışılmadık yerleri arıyordum. Burası o zaman ziyaret etmek isteyeceğim türden bir yer.”

Fotoğraflar: © Elise Hassey