Marc Newson Gagosian’da

27 Ocak 2019

Gagosian’da 20 Şubat’a kadar sergilenecek olan Marc Newson’ın beklenmedik silüetleri, tasarım tutkunlarını bekliyor.

"Derin ve yoğun bir emekle ortaya çıkıyor her işi. Tasarımcı bu sürece ilk başladığında, ne yapmak istediğini anlayabilecek insanları bulmasının üç yıl sürdüğünü dile getiriyor. Teknikleri geliştirmek zorunda kalıyor, yeni üretim alanları inşa ediyor."

İngiliz tasarımcı Marc Newson, geleneksel üretim tekniklerini kullanarak, seçenekleri çok değişen ürünler yaratarak, beklenmedik silüetler oluşturdu ve böylece farklı bir kariyer yarattı. Lockheed Lounge (1986) ve Embryo Chair (1988) gibi öncü çalışmaları, tasarım ve sanat arasındaki çizgiyi müthiş bir estetik algısıyla bulanıklaştırdı. Tasarımcının son sergisi, devasa cam sandalyeler, Murrina cam konsollar, emaye işi emaye masaları, alüminyum sörf tahtaları ve bir Aikuchi kılıcını bir araya getiriyor. Bugün New York'ta Gagosian'da açılan gösteri, tasarımcının 10 yıldan fazla bir süredir çalıştığı ilk vitrin.

Chair 2017, Fotoğraf; Xiangzhe Kong

Cloisonne Black Blossom, 2017, Fotoğraf; Xiangzhe Kong

Cloisonne White Magnolia, 2017, Fotoğraf; Xiangzhe Kong

Bütün çalışmalarında her zaman ve tamamen, akronistik süreçler ve teknikler arıyor tasarımcı. Bunları modern bir zaman içerisinde yeniden düzenlemeyi seviyor. Kullandığı tüm teknikler masaüstü ölçekli nesneler üretmek için tasarlanmış. Buna karşılık, bu sergilenen parçalar, büyüklük sırasına göre bilinen en büyük Murrina cam objeler. Bu dökme cam sandalyenin fırına oturması altı ay sürüyor. Doğru sıcaklığa ısıtmak üç ay, sonra soğuması üç ay daha sürüyor. Daha sonra elle kesiliyor ve bitiyor. Derin ve yoğun bir emekle ortaya çıkıyor her işi. Tasarımcı bu sürece ilk başladığında, ne yapmak istediğini anlayabilecek insanları bulmasının üç yıl sürdüğünü dile getiriyor. Teknikleri geliştirmek zorunda kalıyor, yeni üretim alanları inşa ediyor. Şimdi Çek Cumhuriyeti'ndeki fabrikasında sıra dışı siluetlerini zanaatkar titizliğinde ve duygusunda üretöeye devam ediyor.

Ana Görsel: Rob McKeever, Gagosian'ın izniyle.