Marchi Architectes mimarlık ofisi, Renault Symbioz elektrikli arabasını House33 projesine dönüştürüyor

03 Ağustos 2020

Marchi Architectes mimarlık ofisi, Fransız otomobil üreticisi olan Renault’dan, geleceğin Symbioz, sürücüsüz elektrikli arabasından House33 yaşam alanını tasarlama görevini üstlendi.

Fransız kasabası Parigny’nin yakınlarında inşa edilen bu proje, kentsel bölgelerdeki arabaların yeri ve fonksiyonu üzerine yeni açılımlar meydana getiriyor. Marchi ekibi, bu yeni ‘Renault Symbioz Evi 33’, diğer adıyla H33 ile birlikte, arabaya yeni bir anlam yüklemeyi amaçlıyor. Bu yeni rolüyle araba, ev yaşamına hem işlevsel hem de mekânsal bir boyutla entegre ediliyor. İç tasarımını Alexandra Gaca’nın üstlendiği bu projede, Renault Symbioz elektrikli araba evin bir uzantısı olarak yaşam alanı haline dönüştürülüyor. 


Evin yapımında, metal bir dış kabuk, tahta yoğunluklu bir iç kaplama ve büyük cam yüzeyler kullanılmış. Projenin en etkileyici yanlarından birisi ise araba için özel bir asansörün bulunması. Bu asansör, araba ve evin ilişkisini temellendiriyor ve arabayı evin odak noktası haline getiriyor.


Konutun içindeyken araba, ev sakinlerine alternatif bir yaşam alanı sunuyor. Projenin mimarları, arabayı ‘ekstra bir oda, salonunun bir uzantısı, gürültüden uzak bir kaçış noktası veya çatıda yer alabilecek mobil bir salon’ olarak nitelendiriyor. 


Marchi mimarları Renault ile birlikte çalışarak, arabanın hayatımızdaki yerini daha anlamlı kılmayı amaçlıyor. Beklenmedik bir şekilde arabayı evin içine entegre ederek, yaşam mekânlarının açılımını gündeme getiriyor. Marchi mimarları, ileride bu projenin dikey versiyonunu da gerçekleştirmeyi planlıyor. Böylelikle, dik bir H33 mimarisiyle, park edilmiş araçların kapladığı yüzey alanını azaltmayı hedefliyor. Marchi mimarları, bu proje sayesinde araçların kullanımının %25’ten %100’e çıkacağını belirtiyorlar.