Margiela: Hermès Years

23 Eylül 2018

1997-2003 yılları arasında Hermès'in kreatif direktörlüğünü yapan Martin Margiela'nın markaya Stockholm Artipelag’da izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

"Martin Margiela’lı Hermès yılları, moda tarihinde markalar arasındaki kültürel mesafeyi kapatan ilk birliktelik olarak anılıyor."

Geleneksel Fransız lüksünün en önemli markası Hermès ile avangart tasarımları ile ünlü Belçikalı Margiela’nın iş birliği ilk başta birçokları tarafından anlamlandırılamamış olsa da, altı yıl süren bu birlikteliğin meyveleri şimdi moda tarihinde çok önemli bir yere oturuyor. 1997 ile 2003 arasında Margiela’nın Hermès için çalıştığı yıllarda, çağdaş, zamansız, dingin ve monokrom bir çizgi hakim. Mükemmel kesimli parçalar ve asil kumaşlar, Margiela’nın modern parçalarında cinsiyetsiz bir feminenlik yakalıyor.


Şimdi Stockholm Artipelag’da izleyici ile buluşmaya hazırlanan Margiela: Hermès Years sergisinde, yer alacak kıyafetler, tasarımcının 12 koleksiyonundan titizlikle seçilerek, dönemin moda anlayışına yenilik getiren modellerin altını çiziyor. Aradan 20 yıl geçmiş olmasına rağmen güncelliklerini koruyan parçalarıyla modanın görünmez adamı Margiela, ustalığı bir kere daha hatırlatıyor. Moda tarihinde markalar arasındaki kültürel mesafeyi kapatan ilk birliktelik olarak anılan Martin Margiela’lı Hermès yılları, 20 Ekim – 10 Mart tarihleri arasında Stockholm Artipelag’da görülebilir.