Maria Sharapova: 28 yılın ardından kortlara veda

07 Mart 2020

Kariyerine 5 Grand Slam şampiyonluğu ve sayısız başarı sığdıran 32 yaşındaki Rus tenisçi Maria Sharapova tenise veda etti.

“Tek bildiğiniz hayatı nasıl geride bırakabilirsiniz? 28 yıl boyunca severek yaptığım, sayısız gözyaşı, tarif edilemez heyecanlar yaşadığım, bir aile edindiğim bu spordan, küçük bir kızken adım attığım bu kortlardan nasıl ayrılabilirsiniz?” diyerek başladı Maria Sharapova çok ses getiren makalesine. Vogue ve Vanity Fair dergilerinde aynı anda yayınlanan ve kendi kaleme aldığı yazı ile kariyerine nokta koyduğunu açıklayan 32 yaşındaki Rus tenisçi Maria Sharapova aslında kariyerini yakından takip eden spor severleri şaşırtmayan bir karar aldı. 10 yıldan uzun süredir kronikleşen omuz sakatlığı ile mücadele eden, büyük turnuvalarda oynadığı son dört maçtan yenilgi ile ayrılan Sharapova aslında uzun süren sakatlığının sadece vücudunu değil psikolojisini de oldukça etkilediğinin sinyallerini bir süredir veriyordu.“Tenis topunu ilk gördüğümde 4 yaşındaydım. Rusya'nın Soçi şehrinde. O kadar küçüktüm ki raketim benim iki katımdı neredeyse," diyen Sharapova’nın kariyeri tenis için çok da erken sayılmayan bir yaşta başladı. Ailesi kızlarının daha iyi antrenörler ile çalışması için Sharapova daha 6 yaşındayken Florida’ya taşındı. Daha 17 yaşında iken 2004 Wimbledon tenis turnuvası finalinde Serena Williams'ı mağlup ederek adından söz ettirmeye başladı. 2005 yılında kadınlar bir numarasına yükselen, 2006 ABD Açık, 2008 Avustralya Açık ve 2012 ile 2014 Fransa Açık şampiyonluklarını elde eden Sharapova kariyeri boyunca 816 maça çıkarken, bu maçların 645'ini kazandı, 171'inde ise korttan yenilgi ile ayrıldı.Kariyerinin belki de en kötü zamanını 2016 yılında yaşadı Sharapova. 2016 Avustralya Açık çeyrek finalinde Serena Williams'a mağlup olan Sharapova, turnuvanın tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, maç sonrası yapılan testte kanında “meldonium” isimli maddenin çıktığını duyurdu. Yasaklı maddeler listesindeki bu ilacı kullandığını açıklayan Sharapova'nın yaklaşık iki yıl turnuvalara katılması yasaklandı. Kasıtlı olarak doping yapmadığı kanıtlanan tenisçi 2017 yılında kortlara geri dönse de bir daha eski günlerine dönemedi.Her ne kadar zorunlu verdiği ara sebebiyle formunu bir daha yakalayamadığı iddia edilse de Sharapova 28 yıllık bu uzun yolculuğun son 12 yılını dayanılmaz ağrılar ile geçirmişti. Omzunda zedelenen tendonları sebebiyle ilk kez 2008 yılında ameliyat olan Rus tenisçi sonraki yıllarda birçok ameliyat daha geçirmesine rağmen bir daha eski sağlığına kavuşamadı. Makalesinde Ağustos ayında ABD Açık’ta son çıktığı maçtan 30 dakika önce omzunu uyuşturmak için bir operasyon daha geçirdiğini yazan Sharapova bu deneyimin kariyerine daha farklı bakmasına neden olduğunu da ekliyor.


Tek kadınlarda toplamda 36 kez kupaya uzanan, sayısız genç kıza ilham olmayı başaran ve son maçına geçtiğimiz ay Avustralya Açık'ta çıkan Sharapova, kadın tenisinin tarihine imza atmayı başaran isimlerden biri olarak 28 yıllık yolculuğuna veda etti.