Marina Abramović Sakıp Sabancı Müzesi'nde

13 Ocak 2020

Performans sanatının öncülerinden Marina Abramović'in Türkiye'deki ilk büyük ölçekli retrospektifi Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleşecek.


Performans sanatının öncülerinden Marina Abramović'in Türkiye'deki ilk büyük ölçekli retrospektifi Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleşecek. Sergide, sanat eserlerinin bir seçkisinin yanı sıra Marina Abramović'in performanslarının video ve fotoğrafik belgelerinin yanı sıra Marina Abramović Enstitüsü'nün açık çağrıya yanıt veren sanatçılarla işbirliği yoluyla geliştirilen canlı performanslar tanıtılacak.


Marina Abramović, The Artist is Present, Performance, 3 months, The Museum of Modern Art, New York, NY, 2010.

Photography by Marco Anelli, Courtesy of the Marina Abramović Archives


Üç bölüm halinde düzenlenen birincisinde Abramović’in sanatçının 50 yıllık kariyerine yayılan kendi performans sürecinin video dokümantasyonu yer alacak. Projenin ikinci kısmı, açık çağrıya cevap veren katılımcıların performanslarını ele alacak. Son bölüm olan “Yöntem”, nefes, hareket, durgunluk ve konsantrasyon üzerine bir meditasyon yoluyla ulaşılan bir yalnızlık durumunu içeren “Abramović Yöntemi” ne ayrılacak. Yöntem Bölümü seyirci ve sanatçı arasında bir bağlantı kurmayı amaçlıyor.Marina Abramović, Rhythm 0, Performance, 6 hours, Studio Morra, Naples, 1974.

Courtesy of the Marina Abramović Archives


Sergiyle eş zamanlı olarak Sakıp Sabancı Müzesi, performans sanatının mirası ve geleceği ile ilgili filmlerin yanı sıra Abramović'in de aralarında bulunduğu öncü performans sanatçılarının eserlerini gösterecek.

Marina Abramović, Confession, Performance for Video, 60 minutes, 2010.

© Marina Abramović, Courtesy of the Marina Abramović Archives


Marina Abramović Retrospektifi 31 Ocak - 26 Nisan 2020, 12:00 - 20:00 saatleri arasında açık olacak. Detaylar için sakipsabancimuzesi.org'u ziyaret edin.