Marina Abramović Sakıp Sabancı Müzesi'nde

13 Ocak 2020

Performans sanatının öncülerinden Marina Abramović'in Türkiye'deki ilk büyük ölçekli sergisi Flux/Akış Sakıp Sabancı Müzesi'nde açıldı.

Performans sanatının öncülerinden Marina Abramović'in Türkiye'deki ilk büyük ölçekli retrospektifi Flux/Akış Sakıp Sabancı Müzesi'nde açıldı. Sergide, sanat eserlerinin bir seçkisinin yanı sıra Marina Abramović'in performanslarının video ve fotoğrafik belgelerinin yanı sıra Marina Abramović Enstitüsü'nün açık çağrısına yanıt veren sanatçılarla iş birliği yoluyla geliştirilen canlı performanslar yer alıyor.


Marina Abramović, The Artist is Present, Performance, 3 months, The Museum of Modern Art, New York, NY, 2010.

Photography by Marco Anelli, Courtesy of the Marina Abramović Archives


Üç bölüm halinde düzenlenen birincisinde Abramović’in sanatçının 50 yıllık kariyerine yayılan kendi performans sürecinin video dokümantasyonu yer alıyor. Projenin ikinci kısmı, açık çağrıya cevap veren katılımcıların performanslarını ele alıyor. Son bölüm olan “Yöntem”, nefes, hareket, durgunluk ve konsantrasyon üzerine bir meditasyon yoluyla ulaşılan bir yalnızlık durumunu içeren “Abramović Yöntemi” ne ayrılmış. Yöntem Bölümü seyirci ve sanatçı arasında bir bağlantı kurmayı amaçlıyor.Marina Abramović, Rhythm 0, Performance, 6 hours, Studio Morra, Naples, 1974.

Courtesy of the Marina Abramović Archives


Sergiyle eş zamanlı olarak Sakıp Sabancı Müzesi, performans sanatının mirası ve geleceği ile ilgili filmlerin yanı sıra Abramović'in de aralarında bulunduğu öncü performans sanatçılarının eserlerini gösteriyor.

Marina Abramović, Confession, Performance for Video, 60 minutes, 2010.

© Marina Abramović, Courtesy of the Marina Abramović Archives


Akbank, Marina Abramović Enstitüsü, Sakıp Sabancı Müzesi ve Akbank Sanat iş birliğiyle gerçekleşsen Flux/Akış 26 Nisan'a kadar, 12:00 - 20:00 saatleri arasında açık olacak. Detaylar için sakipsabancimuzesi.org'u ziyaret edin.