Marina Abramovic İlk NFT’sini Sundu

03 Temmuz 2022

Marina Abramovic, 2001 yılında gerçekleştirdiği “The Hero” adlı efsanevi performansını NFT’ye dönüştürerek piyasaya sundu.

The Cultural Institute of Radical Contemporary Art (CIRCA) ile ortaklaşa üretilen eser, Marina Abramovic'in 2001 yılında gerçekleştirdiği efsanevi performansı The Hero'ya (2001) atıfta bulunarak onu yeniden yorumluyor. 
Tezos blokzinciri üzerinde NFT olarak yer alanThe Hero”, 15 dakikalık bir performans olarak, beyaz bir atın üzerinde otururken dalgalanan beyaz bir bayrak tutan ve ileriye bakan bir kadın figürünü odaklanıyor. Vide boyunca kahramanlık üzerine bir Sırp halk şarkısı duyuluyor.

2022 baskısı için düzenlenen performans, sanatçının II. Dünya Savaşı kahramanı olan babasına bir saygı duruşu niteliğinde. Web3 alanı için yeni bir ortamda yeniden şekillendirilen video, blok zinciri aktivizmi için bir toplanma çağrısı olarak da sunuluyor.CIRCA, New York'tan Seul'e kadar birçok önemli lokasyonda yer alan açık hava ekranlarında Marina Abramovic'in yeni eserini 31 Ağustos'a kadar sunmaya devam edecek.