MARK ROMANEK ile 35 mm'den Geçmişe Bakış

27 Ocak 2017

Mark Romanek 11 Şubat'a kadar Colette'te.

"Çok yetenekli insanlarla birlikte çalıştığımı fark ettim ve neden bu deneyimi belgelemiyorum dedim. Hiçbir amaç, hiçbir niyet olmadan. 20 yıl kutularda kaldılar. Şimdi dönüp onlara baktığımda onların da nasıl yaş aldığını görüyorum. Hepsi o dönemin tarihini taşıyor."- Mark Romanek

Mark Romanek olmasaydı, MTV'nin son 30 yılı şüphesiz daha farklı olurdu. 80'li yıllardan bu yana Janet Jackson, Michael Jackson, Jay Z, Taylor Swift ve Fiona Apple gibi isimlerin müzik videolarında imzası olan Romanek fotoğraf da çekti. Bugünlerde Paris Colette'te sanatçının 30 farklı siyah-beyaz fotoğrafı sergileniyor.

"Çok yetenekli insanlarla birlikte çalıştığımı fark ettim ve neden bu deneyimi belgelemiyorum dedim. Hiçbir amaç, hiçbir niyet olmadan. 20 yıl kutularda kaldılar. Şimdi dönüp onlara baktığımda onların da nasıl yaş aldığını görüyorum. Hepsi o dönemin tarihini taşıyor." diyor Romanek. En başta çektiği bu fotoğraflarla ilgili hiçbir planı yokmuş. Ortak arkadaşı Chloë Sevigny sayesinde Colette'in kurucusu ve kreatif direktörü Sarah Andelman ile tanıştıktan sonra bu proje şekillenmiş. Tesadüfi görünen bir samimiyete sahip olan fotoğraflardaki sadelik ve doğallık sanatçının söylediğine göre ancak ilk karede yakalanabilir. İlk 5 saniyede yakalanması mümkün olan yakınlığı kaçırmadan kaydetmek gerek... Sergi 11 Şubat'a kadar görülebilir. Fotoğraflar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Paul McCartney, Shepperton Studios, 2007

Kayne West, Los Angeles, 2005

Jay Z, Brooklyn, 2004

Gwen Stefani, Los Angeles, 2001 , Sofia Copolla, New York, 1997 ve Patti Smith, Londres, 2000